Hliníková dýka

Povídka od: Richard Austin Freeman
Z knihy: Jedenadvacet detektivů


Doktor Thorndyke, soudní lékař a kriminalista se zálibou v exaktní vědecké metodě, je se svým společníkem Jervisem povolán k ohledání mrtvoly bohatého nerudlíka Alfreda Hartridge. Vražda byla provedena kuriózní hliníkovou dýkou, v zamčeném bytě, odkud vrah unikl neznámo jak. O podezřelé ovšem není nouze: kromě příbuzných a přítele Wolfa, kteří by na Hartridgeově smrti mohli finančně vydělat, dostával mrtvý před smrtí kuriózní výhružné dopisy a před jeho domem vysedávali italští pobudové.

Anotace v knize:

Jestliže většina vědeckých detektivů jsou géniové, kteří řeší své případy – často zabořeni do lenošky daleko od místa děje – především dedukcí, smělou hypotézou a intuicí, dr. Thorndyke je zcela jiného typu. Je soudní lékař a kriminalista a jeho nástrojem jsou pitevní nůž, míry a váhy, kvantitativní analýza a technické rekonstrukce; nevychází za svým případem nikdy bez měřidel, fyzikálních přístrojů a chemických činidel, zaznamenává svá fakta v inženýrských výkresech a matematických symbolech a nemohl by pracovat bez své chemické a fyzikální laboratoře a mechanické dílny ani bez svého zručného a dychtivého faktota, pana Poltona. Je prostě přesnou ilustrací k výroku onoho slavného anglického fyzika 19. století, který prohlásil: „Neuznávám nic, od čeho si nemohu zhotovit mechanický model.“ Ze všech vědeckých detektivů je dr. Thorndyke ten, u něhož vědecký aparát není jen průhlednou kulisou nebo okrasnou slafáží; jeho zápletky jsou realistické a jeho řešení prakticky možná. Proto se mu odpustí, že je trochu suchý patron a že nemá mnoho smyslu pro humor.

Jeho autor, Austin R. Freeman (1862–1943), má však na svědomí vážnější hřích, který také nezůstal bez následků. Své dokonalé exaktní metody pátrání považoval do té míry za vlastní základ detektivky, že se stal původcem oné neblahé choroby klasické detektivky, jíž pak dočasně podlehli i jiní dobří autoři (jako F. W. Crofts, Anthony Berkeley atd.), totiž tzv. „detektivky naruby“ (inverted story). V detektivce naruby zná čtenář pachatele už napřed a celý příběh pak líčí jen způsoby, jimiž se zločinec snažil zahladit své stopy, a metody pátrání, které ho nakonec přece jen usvědčily. To je ovšern v příkrém rozporu s železnými pravidly klasické detektivky; a také to pak už není detektivka, nýbrž v nejlepším případě jen realistický kriminální příběh. Je příznačné, že Austin R. Freeman byl lékař s velmi rozmanitou praxí a zkušeností, zejména též jako vězeňský lékař ve známé anglické věznici Halloway. Naše povídka je převzata ze sbírky „Zpívající kost“, která vyšla r. 1912.

Originální název:

The Aluminium Dagger


Rok vydání originálu: 1909

Komentáře (3)

Přidat komentář

MM_Master
20.11.2023 4 z 5

Súdny lekár a kriminalista dr. Thorndyke

kapr
14.02.2020 3 z 5

Asi by to chtělo názor experta, jak by se chovala

S P O I L E R

dýka z tohoto kovu, která by byla tímto způsobem použita.

Jinak povídka dobrá, pro mne ale z výše uvedených důvodů poněkud nevěrohodná.

Nevím, doufám, že někdo, kdo ví, tento můj názor buď zavrhne, nebo potvrdí.

(Spoileru se mi nakonec podařilo téměř vyhnout, ale raději jsem tam to varování ponechal.)


siena
18.08.2019 5 z 5

Detektivka, která je postavená na forenzním vyšetřování, která si nezadá s těmi dnešními, o století "mladšími".
"...a nemohl by pracovat bez své chemické a fyzikální laboratoře a mechanické dílny ani bez svého zručného a dychtivého faktota...". Faktot je půvabné slovo...