Král Artuš (esej)
Povídka od:
Andrzej Sapkowski
Z knihy:
Magické střípky
Popis není zatím k dispozici.
Komentáře (2)
Přidat komentář
Tohle není žádná povídka nebo příběh, ale historická studie psaná formou eseje. Sapkowski se zde zabývá původem této legendy. Na začátku tak popisuje historii Británie od přelomu letopočtu až do údajné Artušovy doby. Zmiňuje první historicky doložené obyvatele Británie a posléze vpád Římanů a pak jejich odchod. Mýtus o králi Artušovi se měl odehrávat až v pozdější době, tedy zhruba v 6. století n.l., kdy Británie zažívala vpád Sasů.
Začátek eseje byl perfektní, protože jsem si vše časově zařadil a přišlo mi to velmi poučné. Poté se Sapkowski pouští do popisu různých autorů, kteří legendu sepsali. Dozvídáme se, že na původní keltský mýtus byla kolem 11. století naroubovaná křesťanská propaganda. Sapkowski tak popisuje různé verze, které ovlivnily pozdější práce o Artušovi. Celá myšlenka hledání Grálu je totiž křesťanská záležitost a do původně keltské legendy logicky nepatří.
Musím se přiznat, že mě se různá zpracování této legendy hnusí a tak jsem moc vděčný, že jsem se konečně dověděl proč. Celý esej bohužel končí popisem kdo byl kdo v Artušově mýtu a význam této části jsem moc nepochopil. Už jen proto, že nejspíš vyzrazení mnoha osudů hrdinů bude obsahovat spoilery. Tahle část eseje byla extrémně nudná.
Ikdyž se Sapkowski pokoušel místy odlehčit poměrně nudný esej humorem, tak s jeho nezáživností to nic neudělalo. Pokud jste žádné literární zpracování této legendy nečetli, tak vám esej vůbec nedoporučuji číst. Podle mě je lepší si nejdříve přečíst zpracování, které vás nejvíc láká. Esej tak bude užitečný hlavně pro ty, které legenda o Artušovi fascinuje a chtějí se o jejím původu a zpracování dovědět víc. Ten dějepisně naučný začátek byl dobrý, informace o prvních zpracování této legendy také, ale celá ta část kdo je kdo, ukrutná nuda. 70%
Sapkowski označil svou práci za esej, ve skutečnosti, při vypuštění subjektivní ironie (která je ale jinak pro čtenáře zábavná), by to mohla být slušná diplomová práce. Autor očividně prostudoval množství materiálů a dal dohromady výborné pojednání a srovnání zejména postav, jejich osudů i interakcí s příběhem. Výborné, místy ovšem nudné. (57%)