Menšinová zpráva / Minority Report
Povídka od:
Philip K. Dick
Z knihy:
Minority Report a jiné povídky, Minority Report (I)
Povídka se odehrává v budoucnosti, kde je prakticky nemožné spáchat zločin, neboť je díky předvídání budoucnosti rozpoznán ještě předtím, než se stane. Ale pak je najednou sám policejní komisař obviněn z vraždy, kterou nikdy nechtěl spáchat, z vraždy muže, kterého vůbec nezná.
Minority Report
Rok vydání originálu: 1956
Komentáře (8)
Přidat komentářNa pár stránkách odvyprávěný svižný, napínavý příběh plný zvratů a podezírání. Povedené včetně rozuzlení.
Dnes jedno z děl naprosté klasiky svého žánru, které netřeba nějak dlouze představovat. Skvělá a napínavá povídka. Možná by si zasloužila i více prostoru a příběh trochu rozvinout - skrývá totiž v sobě spoustu možného a nevyužitého potenciálu... Ale i tak, to jisté "poselství" nám autor více než dobře předal - a hlavně nám vštípil jisté myšlenky, kterých se nejde jen tak zbavit...
Moje první povídka od Dicka a naprosto skvělá. Takové téma mě baví a teď zvlášť od něj. Děj a všemožné zápletky byly napsány až mistrně, kdy jsem do poslední chvíle netušila jak to dopadne. Celou dobu jsem byla napjatá jako struna a četla jedním dechem... Spielbergovo filmové zpracování na druhou stranu nebylo nejhorší ale dle mého moc překombinované. Ale kdo by neodolal Tomu Cruisovi v hlavní roli?! :D Ten chlap prostě umí hrát!
Porovnávaniu so Spielbergovým filmom sa nevyhnem, ten celkovo nad predlohou vyhráva, lebo ostáva po celý čas v osobnej rovine boja jednotlivca so systémom, kdežto poviedka uhýba po Dickovsky niekam k politike a vojenským prevratom. Naopak vyhráva v samotnej pointe čo vlastne jasnovidci ( oproti filmu retardované a deformované kreatúry ) videli a ako s tým bolo vo finále naložené, to ma prekvapilo.
Paranoidní studie lidské budnoucnosti, kde je nemožné spáchat zločin, nebo ne ? Filmové zpracování Spielberga je nicméně kvalitnější - 75 %
V panu Dickovi byla objevena studna sci-fi příběhů hodných zpracování. Film byl super - i tím jak updatovali technické vybavení oproti představám autora. Ale Dick na tak malém prostoru dovedl paranoiu k neuvěřitelným rozměrům. Jo, toto téma je jeho chlebem :)
První setkání s panem Dickem a hned jsem byl otřesen. Našel jsem totiž jeden z mála příběhů, který je pro mne rozhodně lepší na filmovém plátně než na papíře. Dickovi fanoušci nechť mi prosím odpustí, ale pokud ostatní povídky budou tak těžce paranoidní jako je toto (a něco v hlavě mi šeptá, že je to jen slabý odvar toho, co ještě může přijít později), pak se asi namouduši zcvoknu :P
„Jestli systém může přežít jen tak, že zavírá nevinné lidi, pak si zaslouží zničit.“
Skvělá povídka, jejíž děj je dostatečně známý díky filmu. Šéf Prekriminelu, organizace zabývající se odhalováním zločinů na základě predikce budoucnosti, je sám obviněn ze spáchání budoucího zločinu. Rozvíjí se příběh, který ve svém jádru pokládá hlubší otázky o povaze moci, monopolu násilí a podstatě státní despocie. Povídka je mimořádně zdařilá, paradox predikce zločinu má přesah do současnosti, do jakékoliv skutečné státní tyranie. Text je čtivý, svižný, moderní a nápaditý. Jeden z vrcholů sbírky.