Pokladnička / Prasátko na peníze / Prasiatko na peniaze
Pohádka od:
Hans Christian Andersen
Z knihy:
Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek), Pohádky a povídky 2, Pohádky (27 pohádek), Malá morská panna (29 rozprávok), Andersenovy pohádky - světové vydání 1, Pohádky (17 pohádek)
O tom jak si hračky v dětském pokoji hrály na lidi.
Plná pokladnička se neúčastní zábavy ostatních hraček. Posléze spadne, rozbije se na kusy a peníze se z ní vysypou. Je nahrazena novou pokladničkou.
Pengegrisen
Rok vydání originálu: 1854
Pohádka vyšla v knize:
Komentáře (5)
Přidat komentářAno, Toy Story mě také několikrát napadlo. Nejvíce mě dostal ale samotný poslední řádek - "Byl to přece začátek – a tím skončíme." To je výborné.
Možná je to tím, že už jsem se blížila ke konci knihy, ale tohle mě celkem dost nudilo. Nicméně jistě vhodná pohádka pro milovníky Toy Story/Příběh hraček.
Mám pocit, že při některých pohádkách autorovi docházel dech. Ano, poučení v ní je, ale patří k pohádkám, které mě moc nezaujaly.
Nevidím mnoho kladů na téhle pohádce, snad až příliš jednoduché a předvídatelné (jak by to asi mohlo dopadnout s nadutou hliněnou pokladničkou?). Proto ji využiji alespoň jako záminku ke konstatování, jak obdivuji autorovu schopnost vcítit se do věcí-neživých předmětů (ale také třeba rostlin):
Pokladnička je pyšná na to, že je movitá, neboť považuje úspory do ní vložené za svůj majetek; tančící kleště (v jiné pohádce) zvedají nohy „tak vysoko, až je to neslušné“; proutěný koš je nacionalista a revolucionář, poněvadž na trhu slýchá politické řeči; bolest kůry u stromu je jako bolest hlavy u člověka atd. Trochu mi to připomíná poesii Jiřího Wolkera a Konstantina Biebla, která je také typická vciťováním do předmětů a jejich oživováním.