Poldík rumař
Povídka od:
Vítězslav Hálek
Z knihy:
Poldík rumař a jiné povídky, Povídky III, Povídky (7 povídek), Na statku a v chaloupce (5 povídek), Tři povídky, Povídky (6 povídek)
Příběh Poldíka, který v létě vozí písek a v zimě led. Zamiluje se do Málky. Ta si vezme Frantíka.
Po letech se doví, že Frantík je po smrti.
Najde Málku se synem a stará se o ně. Když mladý Frantík dospěl, předá mu Poldík živnost.
Když poldík umře, oplakávají jej Málka a Frantík jako otce.
Rok vydání originálu: 1874
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (2)
Přidat komentář
02.01.2013
Nemůžu si pomoct, ale Hálka mám ráda. Často je kritizován za jednoduchost svých básní, ale vždyť ukazují tolik krásy. Stejně tak jeho povídky. Život obyčejného člověka. Chytne za srdce. Stejně tak, možná i o trochu více Muzikantská Liduška.
Hálkovo na oko distancování se od celého příběhu, že ho vypráví coby nestranný pozorovatel, docela pomáhá čtenáři srovnat se s konečným záměrem autora: „zde máte příběh, myslete si a vyvoďte si z něj, co jenom chcete.“ Pomáhá i nestrannosti, i když jak se to veme – Poldíka totiž líčí zprvu jako naprostého prosťáčka, v popisech a dialozích nám nedává znát, že by měl nějakých vad, až svým porušením čtvrté zdi čtenáře tak nějak probere, já bych jinak ani na moment nepřestal fandit Poldíkovi, i pískař by se mi zdál jako padouch, neboť autor ho do příběhu vpraví i nechá ho v něm plavit se takovou zkratkou, že ho sám musí před čtenářem hájit. Rozjíždí tak velmi zajímavý příběh s nejasnou motivací hlavní postavy, za kterou mluví hlavně činy a dá se říct, že i řeč těla. Potkali jsme Poldíka, když jako člověk za moc nestál a z rutiny ho vymanila až láska – láska tak nekonečná, že vidíme umírat hrdinu. Hlavní postava se tu změní naprosto drastickým způsobem, nikdy to však není patrné na ničem, co by řekla. Dokonce jediné, na čem to můžeme pozorovat je výstavba textu, vyznění, zkrátka celkový obrázek a to je myslím celkové poselství povídky. Rozhodně má své kouzlo a stejně jako Poldíkovi na začátku jí buď dáte šanci, nebo pro vás bude nezajímavá a podivínská.