Skandál v Čechách / Škandál v Čechách
Povídka od:
Arthur Conan Doyle
Z knihy:
Skandál v Čechách / A scandal in Bohemia, Dobrodružství Sherlocka Holmese, Případy Sherlocka Holmese, Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese, Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa I / The Adventures of Sherlock Holmes, 3x Sherlock Holmes, Adventures of Sherlock Holmes / Dobrodružství Sherlocka Holmese: podle Arthura Conana Doyla
Sherlock Holmes přijímá zdánlivě jednoduchou práci přímo od samotného dědice českého trůnu. Dostojí své pověsti nebo bude poražen jednou z nejznámějších literárních femme fatale, Irenou Adlerovou?
A Scandal in Bohemia
Rok vydání originálu: 1891
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (11)
Přidat komentářPosloucháno v audiopodobě jako samostatně vydaná povídka. A bavilo mne to hodně. Irene Adlerová je ikonická a jako postava mne nesmírně baví. Sherlock, který se o ženy takřka nezajímá, je zde velmi zaujat, a že zrovna on si jako odměnu za své detektivní služby vybere podobiznu Irene Adlerové, to už je co říct. Byť se jedná pouze o povídku, je tu skvěle naznačen souboj "velkých myslí" nebo "velkých osobností", byť teda jen na pozadí. A teda musím říct, že přítomnost českého krále v této povídce mne vysloveně pobavila.
Povídka s fiktivním českým králem, který se vydá za Sherlockem Holmesem v převleku, aby ho detektiv nepoznal, což je velmi naivní nápad. Král je zasnoubený se skandinávskou princeznou, obává se ale, že by ho mohla kompromitovat fotografie se zpěvačkou Irene Adlerovou, s níž měl románek. Blbé je, že neví, kde tu fotku Irene má schovanou. Poslal na ni už všelijaké nástrahy včetně zlodějů zavazadel, ale nic. Holmes se tedy taky nastrojí do převleku a vydá se za Irene. A omylem se ocitne na její svatbě s právníkem. S Watsonem se tomu zasmějí a jdou se vloupat Irene do bytu. S těma dvěma je vůbec sranda - Holmes se rozhodne najmout na pomoc bandu tuláků a Watson hodí zpěvačce do bytu dýmovnici. Irene se vrhne zachránit to, co je jí nejdražší - fotku s českým králem. Holmes si myslí, že má vyhráno jako vždycky, jenže důvtipná Irene Sherlocka ještě převeze, což ho hluboce ohromí.
Toto je jeden z mých oblíbenějších příběhu Holmese, nebudu vám lhát. Je takový jiný. Holmes potkává někoho, koho si váží snad o trochu víc, než sebe samého.
Žádné násilí, žádné přehnané drama. Jeden poněkud imbecilní šlechtic, který nepříliš lichotivě ztělesňuje České království, dokonalá žena všech žen, velice zajímavá literární postava Irena Adlerová a sexismus na hlavu poražený.
Co do množství zvratů, je to vlastně povídka mimořádně dynamická a svým způsobem napínavější, než kdekterá jiná, takže nudit se u ní člověk snad ani nemůže, přes to, že vlastně neobsahuje vůbec nic dramatického. Není divu, že se Doyle stal spisovatelskou legendou.
Vtipný kousek, kde nejde příliš o dedukci Holmesovu, ale důvtip a mazanost lepé české děvy - 75 %
Bývaly doby,
kdy se můj přítel Sherlock
často smál ženské chytrosti,
ale v poslední době jsem ho již neslyšel,
že by si ženy dobíral.
Jeden z těch slabších Holmesovo příběhů. Jednoduché, spíše zlodějské, než deduktivní a svým způsobem až jednoduché. Je to jeden z těch případů mistra detektiva, který není vlastně doveden do konce. Představuje nám Sherlocka omylného, který nedovedl případ do stoprocentního konce. I když to tak může vypadat. Je to jednoduché a rychle se to čte. Nedám víc jak 70%, což zde znamená tři hvězdy.
Malá ochutnávka:
Irena Adlerová vždycky zůstane pro Sherlocka Holmese ženou všech žen. Jen málokdy jsem ho slyšel, že by o ní promluvil jinými slovy. Všechny ostatní ženy před ní v jeho očích blednou a ustupují daleko do pozadí......
Pro mě je Skandál v Čechách jednou z nejlepších povídek se Sherlockem Holmesem. Nejen proto, že jednu z hlavních úloh tu hraje i České království, i když je zde o Čechách bohužel jen pár zmínek. Vystupuje zde vymyšlený český král, ale i ten a jeho milenka Irena Adlerová mají svou historickou paralelu. Postava českého krále je ve skutečnosti František Josef I. a Irena má být předobraz jeho milenky herečky Kateřiny Schrattové. Ano, v povídce je sice český král mladý a má se teprve ženit, tady nejspíše Doyle myslel to, že v době kdy měl Fratišek Josef I. milenku, tak ještě byl ženatý se Sissi. V povídce bychom poté našli i další indicie. A důvod proč to tak Doyle napsal je prostý, tuto povídku napsal v roce 1891, takže kdyby tam napsal skutečná jména, tak by způsobil politický skandál a nejspíše by vyprovokoval síly centrálních mocností a 1. světová by možná začala o něco dřív, ale to byla jen menší historická odbočka. Samotná postava Ireny Adlerové je napsána nádherně. Chytrá, emancipovaná žena, která dokáže přelstít i takového detektiva jako je Sherlock Holmes. Právem ji může nazývat svou femme fatale.
Trochu rozsáhlejší povídka, kde Čechy bohužel nehrají žádnou roli, je zde jen zmínka o Chebu a Karlových Varech, navíc nevychází z historických faktů, jakýsi český král je smyšlený. To ovšem nic neubírá faktu, že se jedná o povedenou, čtivou povídku, kdy dokonce Holmes je převezen chytrou ženou, které to navíc nemá za zlé. 85%, 9.3.13.
Povídka se trochu vymyká všem ostatním, kde jsou ženy jen ubohé oběti, už jen tím, že žena Sherlocka převeze. Vlastně je otázkou, proč to zrovna takto Doyle napsal. Na objednávku nějakého emancipačního spolku? Jako odpověď na nějakou kritiku? Případ sám o sobě totiž není nijak zvlášť zajímavý a oproti jindy pečlivému Doylovu průzkumu reálií obsahuje o Čechách té doby dokonalé bláboly. Nakonec vše skončí jen jako pouťová historka.
Irene Adler je okouzlující stejně tak ve filmech, jako i v knize. Stane se pro Holmese rovnocenným soupeřem, který ho dokáže porazit - i když se v povídce nejedná o žádný zločin. Příběh není nic moc, ale ten "souboj" intelektů prostě stojí za plný počet hvězdiček.
Snad jediný Případ kde Sherlocka převezla žena.