Starý poděs
Povídka od:
Howard Phillips Lovecraft
Z knihy:
Hrobka, H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů
Táto poviedka vznikla pravdepodobne v júni 1919, ale prvýkrát bola publikovaná v zbierke The Shuttered Room and Other Pieces(1959), vydané v nakladateľstve Arkham House.
Sheehanova herňa je plná alkoholických trosiek, kde sa vykonáva čierny obchod s alkoholom a narkotikmi. Raz sa tam ale objavil istý muž, ktorý nespĺňal charakteristické črty iných trosiek v podniku, pretože v určitej miere opilosti dosahoval vyjadrovanie, budiace údiv. Tento muž, dožadujúci sa whisky za výmenu za sľub, že bude konať rôzne pomocné práce, ostal natrvalo v podniku.
Old Bugs
Rok vydání originálu: 1959
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (5)
Přidat komentář
Zde pár nesourodých poznámek:
Je sice pravda co již bylo níže napsáno. Povídka je to poněkud předvídatelná, její vyvrcholení znáte již od poloviny textu. To vyplývá z jejího tématu vůbec, ale autor tomu skladbou textu rovněž příliš nepomohl. Kdyby si povídání o Treversově rodinném zázemí, včetně zmínky o bývalém snoubenci jeho matky, nechal na později, mohla by povídka přeci jenom být trochu méně přímočará.
"Smutný příběh, jak jej bez příprav vyprávěl Marcus Lollius, prokonzul Římský." Rozumíte tomu? Já ne. Víme, že Galpin byl učenec, profesorem na univerzitě ve 23 (to je dříve než Nietzsche!), zabýval se podle všeho spíše moderní literaturou, nikoliv antikou. To však nejde dohromady s úvodním citátem, ani s výkřiky, kterých se v průběhu textu dopouští. Samozřejmě, takový Villon, o kterém měl přednášet, měl samozřejmě svým způsobem k antice blízko, ale takto konkrétně... Potkat se v této povídce s citací Miltona, to jsem také nečekal: "Synové Beliálovi, nadmutí troufalostí a vínem." Jak do schématu povídky zapadá Ztracený ráj, to opravdu nevím a přeci předpokládám, že tímto vším autor směřoval k něčemu konkrétnímu.
Povídka obsahuje i poměrně humorné, sarkastické průpovídky, hlavně stran vypravěče. A je, kupodivu, svým způsobem dosti heroická. Opravdu podivuhodný text.
Závěrem, buďte, prosím, vyzváni povídkou k úvahám snad nikoliv povrchním o roli státu v současném světě. O jeho úloze výchovné, o tom, zda se jí má spíše přidržet, či na ni zanevřít. K tomu by vás ta lidská stvůra Sheehan měla vybudit. I sám fakt vládnoucí prohibice je v tomto ohledu inspirativní.
Zbytečně dlouhá a odhadnutelná povídka o rodinném "setkání". Je to jedna z těch lepších povídek, ale bohužel za mne toto vůbec nemá feeling Lovecrafta.
O jednom podivném rodinném setkání na prostopášném místě. Netradiční Lovecraftova povídka bez snových výjevů a mně přišla povedená i když s tušenou pointou - 60 %
Ehh, podivná skoro až moralizující zpotvořenina, která za mě nemá ani za nehet lovecraftovský "vibe"