Sultanin sen

Povídka od: Roquia Sakhawat Hossein
Z knihy: Svědkyně zítřka


Sultanin sen je feministicko-utopistickou povídkou muslimské autorky Roquia Sakhawat Hossein, známé jako Begum Rokeya. Povídka vyšla poprvé v roce 1905.

Sultana se ve svém snu prochází městem v Zemi žen, kde je muslimský svět postavený zcela zrcadlově. Zemi vládnou ženy, muži jsou izolováni v domovech. Ženy pomocí vynálezů dovedou ovládat sluneční záření i počasí nebo k práci využívat především elektřinu. Muži jsou považování za zdroj předchozích nezdarů, včetně válek, mrhání časem při práci nebo jsou považováni za zdroj kriminality.

Originální název:

The Sultana´s Dream


Rok vydání originálu: 1905

Povídka vyšla v knize:

Komentáře (1)

Přidat komentář

Kozel
11.10.2024 4 z 5

Tato povídka stojí v antologii Svědkyně zítřka tak trochu stranou ostatních. Tedy při nejmenším geograficky, neboť její autorka pocházela z Indie. Nijak to příběhu neubírá, ba naopak, do sbírky to přináší trochu orientálního koření. Přičemž téma, které Roquia Sakhawat Hossein zpracovává, odolává času i prostoru - genderová rovnoprávnost, feminismus nebo podobný výraz, který si čtenář dosadí.

Za mě je to zpracováno pomocí Sultanina snu velmi snově, zábavně, až tak trochu ironizujícím způsobem. V dobrém smyslu. Lehce mi to připomíná středověkou Knihu o městě dam. Je s podivem, jak ona rovnoprávnost často spadne až do snové absurdity, totálního obrácení či spíš zrcadlení. I když myšlenkou trochu odbočuji, ona rovnoprávnost by v sobě měla nést především spolupráci.

Sultanin sen byl velmi zdařilou procházkou a osvěžením zmíněné antologie. Opravdu snové, sofistikované a myšlenkou hluboké, čtenářsky přívětivé.