Těžká planeta
Povídka od:
Milton A. Rothman
Z knihy:
Těžká planeta, Těžká planeta
ZVYKLI JSME SI POVAŽOVAT ZEMSKOU PŘITAŽlivost a tlak vzduchu za něco tak samozřejmého, ze je sotva vnímáme. V literatuře se o nich obyčejně vůbec nepíše, snad jen v souvislosti s poklesem tlaku při bouřkách.
Ve vědeckofantastické literatuře jsou však otázky přitažlivosti i tlaku vzduchu důležité — na různých planetách jsou různé. Nebojte se, není pravděpodobné, že bychom mohli být vystaveni silnějším gravitačním polím nebo vyššímu tlaku, než na jaké jsme zvyklí. S výjimkou Slunce existují v naší planetární soustavě jen čtyři tělesa se silnějším gravitačním polem než má Země. Jsou to obří planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, na nichž se v dohledné budoucnosti sotva pokusíme přistát. (Tyto obří planety mají i obří atmosféru, daleko hustší a s mnohem vyšším tlakem na povrchu planety než je tomu na Zemi.)
Světy, které nejspíše navštívíme, naopak budou mít nižší gravitační pole a nižší tlak. Například na Měsíci existuje na povrchu gravitační pole rovnající se jedné šestině zemského a není tu vůbec žádná atmosféra. Přitažlivost na Marsu dosahuje dvou pětin zemského normálu a atmosférický tlak nepřevyšuje setinu tlaku na Zemi. Fantastické světy mimo naši sluneční soustavu se obvykle velice podobají Zemi Vzhledem k tomu, že celá řada povídek se odehrává na Měsíci či na Marsu, jsou čtenáři zvyklí i na planety s nižší přitažlivostí a nižším tlakem vzduchu — o opačné situaci na planetách podobných Jupiteru či naší Těžké planetě nevědí skoro nic. A Rothman se dost snaží, aby nám tyto neobvyklé podmínky přiblížil.
V době, kdy povídka vznikla (poprvé byla otištěna v roce 1939 v časopise Astounding Science Fiction) byl Milton A. Rothman jen nadaným studentem fyziky, dnes je uznávaným odborníkem. Dobu však předběhnout nemohl. I když se tehdy schylovalo k objevu štěpení uranu, autor tento fakt nepředvídá a nebylo by ani solidní požadovat to na něm. Takže „atomové přístroje\" na palubě plavidla z dalekého vesmíru (patrně ze Země) nijak podrobně nepopisuje a dozvíme se jen, že ze zbraně vyzařuje jakýsi paprsek energie, která rozbíjí atomy, s nimž se střetne.
Nebylo by ovšem správné ani autora podceňovat. Vždyť byl jedním z mála lidí, kteří alespoň předpokládali, že jadernou energii lze probudit a přimět k práci — což si i koncem třicátých let trouflo myslet jen několik vědců...
Isaac Asimov, Těžká planeta
Heavy Planet
Rok vydání originálu: 1939
Komentáře (4)
Přidat komentář![Vecerkova Vecerkova](https://www.databazeknih.cz/img/users/20_/202912/m_vecerkova-YHo.jpg?v=1620656296)
![2 z 5 2 z 5](img/content/ratings/2.png)
Kéž by autor využil potenciál, jaký jeho nápad s Těžkou planetou v té době měl. Bohužel, není tomu tak. Děj je nezajímavý a na povídku takového rozsahu příliš uspěchaný.
Obtěžovala mě jednotvárná stavba textu, monotónní jednoduché věty mne namísto vtáhnutí do děje frustrovaly. Ději by jednoznačně prospělo vypravování v první osobě. Kdyby autor povídku napsal s větším elánem, věřím, že by zaujmul, nicméně této povídce chybí propracovanost.
![Phoenix16.cz Phoenix16.cz](https://www.databazeknih.cz/img/users/27_/27186/27186.jpg?v=1381127969)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Povídka vyloženě nezaujme tématem, ale prostředím, kde se odehrává. Těžká planeta evidentně funguje odlišně než ta naše, ale to je asi tak vše, co se dovíme. Je to povídka, ale i ta nemusí nutně být skoupá na informace. Tahle bohužel je. Sleduje hlavní zápletku a možnosti z odlišného světa využívá minimálně. Umím si z toho představit knihu.
Tak to mně se povídka líbila moc. Nic podobného jsem zatím nečetla. Téma těžké planety mě až tak nebralo, i když bylo taky zajímavé, no já si užila hlavně to vyprávění z pohledu "mimozemšťana", kterému do jeho domova ztroskotá lidská raketa. A to bylo povedené hodně.