Birdy přehled

Birdy
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2730/bmid_birdy-Bsl-2730.jpg 4 40 40

Je to kniha dvou nerozlučných přátel z dětství: Ala, potomka italských emigrantů, a Birdyho, podivínského snílka, který strašně moc touží létat. Román začíná v okamžiku, kdy pozvou zraněného Ala z vojenské nemocnice do blázince, kde se léčí Birdy. Psychiatr chce vyzkoušet, zda by Al, jako starý kamarád svého přítele nějak neuzdravil. Al prosedí mnoho hodin u Birdyho a vzpomíná na společné zážitky. Román je fascinujícím sledem nezapomenutelných epizod, a především strhujícím podobenstvím o touze člověka po svobodě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Birdy, 1978

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Birdy. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (6)

Zemlja
24.09.2023 4 z 5

Smutný příběh, hlavní postavy mi bylo hrozně líto. Skončil v kleci.

zuzulique
13.02.2020 4 z 5

Viete aký je môj najobľúbenejší sen? Že lietam. Vraj sa to ľuďom sníva často, ale mne to zatiaľ nikto nepotvrdil. Neviem ani opísať ten úžasný pocit po zobudení a už vôbec nie ten pocit pri samotnom lietaní. Smiešne na tom je, že sa brodím vzduchom plaveckým štýlom prsia :))
Často som na svoj obľúbený sen myslela pri čítaní tejto knihy a dúfala som, že si ho tak privolám, ale teda dlho neprešiel. Birdy nie je kniha na jedno posedenie, má ešte aj blbý font, kvôli ktorému som ju nedokázala dlho čítať a odkladala po pár stranách, no určite stojí za pozornosť. Kniha bola naviac sfilmovaná. Vizuálne to môže byť ešte silnejší zážitok ako pri čítaní. Veľmi by som nerozmýšľala nad posolstvom knihy a nehľadala možnosti interpretácií, ako už uvádza samotná anotácia, túžba po slobode sa tiahne celým príbehom.

magnolia
14.02.2019 4 z 5

Nedokáži napsat, že se mi knížka líbila celá, ale zase 3 hvězdy jsou málo. Předešlé komentáře trochu napovídají o složitosti díla a stejnojmenném hrdinovi. Moc se mi líbilo vyprávění jeho kamaráda Ala, o společných zážitcích i jeho komentování a postoje k situacím, během návštěvy v blázinci, i k tomu, co prožil sám. Birdyho chovatelské a létací pokusy jsem zpočátku četla, ale později, přiznávám, už ne tak poctivě a obdivuji každého, kdo to dokázal (a to mám veškeré ptactvo ráda). Také kapitolu s odchytáváním psů jsem nedočetla. Za jiné části knihy a působivé pasáže jsem však ráda, že je přečtené mám.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1980 - National Book Award (First Novel)

Kniha Birdy v seznamech