Dolores Claibornová přehled

Dolores Claibornová
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262/bmid_dolores-claibornova-1Ls-262.png 4 1422 1422

Dolores Claibornová na konci svého života vypráví příběh. Není to ovšem přesně ten příběh, který od ní policie čeká. Je podezřelá z vraždy Very Donovanové, mrzácké vdovy, pro kterou pracovala jako hospodyně a společnice. Dolores připouští, že se tyto dvě ženy ne vždycky snášely. Podle všeho ji její děti zanedbávaly, měla už po krk hořkosti a navzdory svému bohatství balancovala paní Donovanová po léta na pokraji šílenství. A když se její démonové začali projevovat příliš silně, možná, že jednoho dne toho měla Dolores prostě dost. Jenomže příběh Dolores Claibornové je poněkud jiný. Poněkud temnější, poněkud zvláštnější - a mnohem více děsivější...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Odeon

Dolores Claiborne, 1993

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dolores Claibornová. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (231)

MamaKnihomolka
08.09.2024 3 z 5

Můj výtisk je z roku 1996. Nemá hezkou obálku... Vlastně ani ne hezkou, ale příšernou. Poslední dobou ale moc nekoukám po vzhledu, ale po kvalitě obsahu...
Tato kniha se liší v tom, že je to vlastně jeden velký monolog. Bez kapitol. Bez přerušení. Zpověď Dolores, která provedla nehezkou věc. Ale proč? To se právě snaží vysvětlit.

Kniha je víceméně krátká, něco málo přes dvě stě stran, ale za mě by mohla být klidně o polovinu kratší. Děj se začal rozjíždět cca od poloviny a nabral pořádné obrátky až ve třičtvrtě, do té doby jsem docela trpěla.
Docela mě unavovalo, jak Dolores hodně vyplňovala své vyprávění o naprosto zbytečné věci. Ale jak došlo na jejího manžela, začínalo to být zajímavější.
Každopádně nic nemění nic na tom, že Dolores byla silná žena, nenechala si nic líbit a nadevše milovala své děti.

Mabie
14.08.2024 5 z 5

Psychologická sonda s trochou hororové mystiky, to přesně je tento Kingův román s prvky tajemna. Syrový příběh Dolores Claiborneové, společnice bohaté vdovy Very Donovanové, kdy prostřednictvím vyprávění hlavní postavy zjišťujeme, kam až je člověk schopen zajít, když je zahnaný do kouta a jak láska, nenávist a přátelství, jsou city, které mají k sobě sakra blízko.
Kniha není rozdělená do kapitol, ale je pojatá jako nepřetržitý monolog, kdy Dolores (obhroublá, krutá, pomstychtivá a tvrdá a současně trpělivá, lidská, laskavá a chápající) vypráví svůj životní příběh. Neměla právě na růžích ustláno, celý dospělý život dřela, aby rodina přežívala, hlavně ale byla vždy máma a okolnosti ji dovedly k děsivým rozhodnutím a činům.
Specifická forma vyprávění umocňuje silný lidský příběh, který umí autor jako vždy podat velmi barvitě. A ačkoliv je tato kniha pro Kinga spíše netradiční, mystiky a tajemna je tu méně než v jiných dílech, kniha je skvělá a velice ji doporučuji.

"Bejt člověkem znamená především dělat rozhodnutí a platit účty, když jsou splatný... Zvlášť když má ten člověk na krku jiný, pro které musí dělat to, co oni pro sebe udělat nemůžou. A v takovým případě musíte udělat to nejsprávnější rozhodnutí a pak za něj zaplatit."

Bediczek
08.04.2024 4 z 5

Rozjezd je poněkud pomalejší, ale někde od stránky 155 to nabere neuvěřitelný spád.

Knižní novinky (26. týden)

27.06.2021

Když člověk spáchá vraždu, tak nikdy neví, co ho později může začít pronásledovat. Což je taky nejlepší důvod, co znám, aby člověk nikoho nezabíjel.

Kniha Dolores Claibornová v seznamech

v Právě čtených8x