Ikona přehled

Ikona
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1423/bmid_ikona-663a0a4221626.jpg 4 483 483

Rusko, rok 1999... svět plný extrémů chudoby a luxusu, hladu a obžerství, politiků, gangsterů, prostitutek a kněží. Cena chleba se vyšplhala na neuvěřitelný milion rublů a sociální struktury praskají pod náporem hyperinflace, chaosu, korupce a zločinnosti. Před blížícími se volbami zní nejzvučněji hlas charismatického vůdce jedné pravicové strany – Igora Komarova. Slibuje zbídačelému národu měnovou reformu, odstranění korupce, tvrdý postup proti zločinnosti a zemi návrat někdejší moci a slávy. Z Igora Komarova se postupně stává idol – ikona, kterou zdeptaní Rusové potřebují, aby se jí mohli klanět. Jenže z Komarovova stolu zmizí dokument – a těm, kdo si jej na Západě přečtou, pro změnu vyprchá krev z tváří a roztřesou se jim ruce. Jestli je Černýmanifest pravý, pak Igor Komarov není spasitel Ruska, ale zrůda v lidské podobě. Oficiálně nemůže Západ dělat nic, ale představitelé nejmocnějších zemí přesto nechtějí jen tak stát a pozorovat, jak se věci vyvinou samy od sebe. Rozhodnou se Komarova odstranit z politické scény a ruskému lidu opatřit jinou ikonu. Pod starobylými zdmi Kremlu se začíná odehrávat gigantický zápas o Rusko...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Icon, 1996

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ikona. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (65)

nattotoast
04.09.2024 5 z 5

Frederick Forsyth je známý pro svou schopnost "předvídat" politické a společenské změny ve svých dílech. Jeho román Ikona z roku 1996 to dokazuje s překvapivou přesností. Psaná ve chvíli, kdy B.J. stále zastával úřad prezidenta a současný V.P. byl ještě relativně neznámou postavou na politické scéně na několik dalších let. Kniha předjímá mnohé klíčové aspekty současného dění v Rusku a jeho zahraniční politiky, včetně agresivních akcí proti Ukrajině ("Ukrajina bude naše") a Gruzii, které se později skutečně odehrály/odehrávají.

Zachycuje vzestup autoritářského vůdce, který ke konsolidaci své moci využívá nacionalistické a neo-nacistické skupiny, ale také detailně popisuje, jak by tato postava mohla manipulovat politickou scénou skrze dezinformace, armádu a ostatní represivné složky, vč. vysloužilých veteránů. Zvláště alarmující je přesnost, s jakou Forsyth v roce 1996 předpovídá ruské plány na expanzi/agresi do okolních států, což činí z "Ikony" nejen napínavou fikci, ale téměř prorocký text. Za mě plný počet.

sestraJoy
22.08.2024 5 z 5

…A ZAČAL SE MODLIT:“DOBRÝ BOŽE, PROSÍM TĚ, DEJ, AŤ JE TO PODVRH. JINAK SE NA NÁS SNESE VELIKÉ A ČERNOČERNÉ ZLO…“ Můj první Forsyth. A musím konstatovat, že to bylo super čtení! Směsice politickejch faktů a fikce v příběhu, kterej by se v zemi, kde (nejen kdysi) zítra znamenalo včera, klidně mohl odehrát. Navíc mě sedí vypravěčskej styl, ve kterým jsou špióni (v podtatě) superhrdinové…

janina66
21.08.2024 4 z 5

Knihu jsem vyslechla audio.
Velmi povedená kniha. Napínavá, dobrodružná i akční, plná tajných agentů. Klaďasové versus záporáci.
Velmi zajímavá vsuvka o vtrhnutí tanků do Prahy. Knihu musíte brát jako pohádku pro dospělé, a nehledat tam nesrovnalosti.

Knižní novinky (23.4. - 6.5.)

23.04.2018

V téhle zemi nebude žádný jiný car než já, a až já budu vládnout, tak poznají, co je to disciplína, až jim bude připadat, že Ivan Hrozný byl matka sedmibolestná.

Kniha Ikona v seznamech

v Právě čtených7x