Pod maskou ušlechtilosti přehled

Pod maskou ušlechtilosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61607/bmid_pod-maskou-uslechtilosti-4hF-61607.jpg 3 12 12

Podtitul: Ku-Klux-Klan po první světové válce Seriózní historická studie vychází ze zachovaných autentických záznamů místní skupiny Ku-Klux-Klanu v typickém průměrném americkém městečku ve státě Georgia. Na rozdíl od většiny záznamů, které byly ukryty nebo zničeny, ve městě Athens se zachovaly seznamy členů, zápisy schůzí, propagační texty a korespondence a staly se součástí archivů. Na těchto materiálech autorka ukazuje zdroje, usilování a cíle celého hnutí a mikrosvět lidí, kteří se ve jménu domněle ušlechtilých idejí a tradic dopouštějí krutosti a bezpráví. Často se jedná o významné a úctyhodné členy místních komunit. Dílo je zároveň i hlubší analýzou historických a společenských příčin vzniku a šíření rasistických a xenofobních idejí mezi obyvateli Spojených států. Všímá si i propojení s ženskou otázkou a politickými postoji.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , BB art
Originální název:

Behind the Mask of Chivalry, 1994


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pod maskou ušlechtilosti. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (5)

Corvus
21.07.2022 1 z 5

Velké zklamání. Knihu jsem kdysi propásl před mnoha lety v síti levných knih a zpětně si říkám, že to vůbec nevadilo. Někoho totiž napadla „skvělá“ myšlenka, vzít disertační práci a vydat ji jako knihu o 386 stranách. Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že rovných 144 stran (!) je nekonečný seznam zdrojů, odkud autorka čerpala. Neuvěřitelné, že měl někdo chuť plýtvat na to papírem, natož ještě v jiné jazykové mutaci. Mé druhé (ještě větší) zklamání přišlo v momentě, kdy jsem se ani na 130 straně (!) nedozvěděl o KKK zhola NIC, vyjma toho, kolik v oněch dobách činily výnosy bavlny a kukuřice, že členové klanu se skládali z takových a makových lidí chudší střední třídy, autorka dokonce neváhá jít do takových obskurností, že popisuje jmenovitě osudy pátého syna pana xy, kolik si vydělával a že KKK byl vlastně spolek nespokojených bílých heterosexuálních týpků, s takřka nulovým vzděláním, problémy přinést do klanu nějakou tu kačku a velkým problémem se svým egem, které jim narušovaly bouřící se ženy u ploten. Pod maskou ušlechtilosti je po MNOHA letech kniha, kterou jsem znechuceně odložil a nedočetl, což se mi skutečně stává jen zcela výjimečně. K uzoufaní nudná sbírka hromady čísel, grafů (povinných ve všech podobně zaměřených textech typu „závěrečná práce“), tisíců jmen, výnosů, výdělků… člověk má pocit, že čte výsledky nadnárodního plánu komunistické strany šesté pětiletky. Chybí už jen obligátní „teplota, vlhkost vzduchu, rosný bod“. Knihu úplně s klidem v duši vynechejte. Nic nového se o KKK nedozvíte (skutečně ne), pusťte si raději vynikající (2x podtrhuji) francouzský dvouhodinový dokument Ku Klux Klan, une Histoire Américaine, který je doslova nabit raritními materiály a dozvíte se o KKK asi tak o 150% víc, než z této „knihy“. Jedna hvězdička z pěti za snahu autorky, nicméně naprosto nevhodné pro knižní zpracování (což mě přivádí k myšlence, kdo v BB artu rozhoduje o tom, co se v ČR vydá?). Body za chyby v textu + naprosto otřesnou foto přílohu, na kterou grafik ani nesáhl, nestrhávám; ačkoliv se lze jedním kliknutím na googlu dostat k nepopsatelně lepším, zajímavějším a detailním fotografiím. Na tristní (ne)kvalitu knih od BB artu už jsem zvyklý. Bohužel. Knihu lze použít jako drobnou stoličku, případně si v ní lisujte bylinky do herbáře. Aspoň k něčemu bude.

konicekbily
16.04.2021 3 z 5

Kniha není beletrie - je to vědecká studie, založená na písemných důkazech a jejich studiu ze státu Georgia ve Spojených státech po skončení první světové války. Snaží se analyzovat příčiny vzniku Ku-Klux-Klanu v jižanském městečku. Odhaluje způsob organizace a činnosti KKK a jeho vlivu na místní obyvatelstvo. Pouze pro ty, kteří se zajímají důkladně o danou problematiku.


jindrich7442
29.12.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, četl jsem jí již zhruba před 10 lety. Jedná se o knihu, která velice objektivně popisuje činnost velice kontroverzní organizace, která je dnes vnímána a posuzována pouze z hlediska rasismu, což nebylo zdaleka jediné téma, kterému se organizace věnovala. Nutno také podotknout, že organizace vznikla v druhé polovině 19. století a největší rozmach prožila v období mezi světovými válkami, kdežto menšiny v USA, především černoši až do roku 1965 měli jen vyhrazená místa ve veřejném prostoru (doprava, restaurace, volební právo, atd.). Čas od času si na ní vzpomenu a již jsem jí i několika lidem doporučil. Knihu jsem použil dokonce i jako zdroj informací pro některé svoje práce při studiu na VŠ, včetně kvalifikačních prací.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pod maskou ušlechtilosti v seznamech

v Přečtených17x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit2x

Autorovy knížky

Nancy MacLean
americká, 1959
2007  62%Pod maskou ušlechtilosti