Snídaně u Tiffanyho přehled

Snídaně u Tiffanyho
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1583/bmid_snidane-u-tiffanyho-ECT-1583.jpg 4 1471 1471

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností – schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád... Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města – New Yorku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Breakfast at Tiffany's, 1958

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Snídaně u Tiffanyho. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (240)

charlizee
08.09.2024 5 z 5

Snad každý viděl ikonický film,
v němž Audrey Hepburn postává u výlohy luxusního klenotnictví, snídá a sní o své budoucnosti,
v němž ve svém bytě pořádá opulentní večírky a cigarety kouří zásadně s elegantní špičkou,
v němž na okně u požárního schodiště tklivě zpívá Moon river...
Snídaně u Tiffanyho je jedním z příkladů, kdy audiovizuální ztvárnění zasáhlo popkulturu výrazně hlouběji než jeho knižní předloha.
Sama jsem o Capoteho novele z roku 1958 dosud slyšela jen soudy na téma: Jedna z nejpřeceňovanějších knih všech dob.
A víte co?
Pokud mám rozšířit řady těch, kteří tedy její význam přeceňují, hlásím se do první řady. Našla jsem totiž hluboký příběh raněné dívky, která hledá sama sebe a své místo na zemi, v textu zpracovaném na oko povrchně, na který když se ale naladíte, tak právě za vším tím vynechaným patosem a absentujícím doslovným popisem, naleznete mezi řádky ukrytou nesmírnou intenzitu.

„Beztak domov je tam, kde se člověk cítí doma. A já ho zatím ještě hledám."

„Mám věliký strach, kamaráde. Mám, konečně. Protože by to takhle mohlo jít věčně. Nevědět, co je moje, dokud to nezahodím."

Minery
01.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku miluju! Líbí se mi, jak autor píše, knížka byla velmi čtivá a zanechala mě v dlouhém přemýšlení. Mám ráda záhadné, svobodné a jednoduše nepopsatelné postavy a knížky, které mají nějakou myšlenku a přesah. Holly jsem celou dobu trochu obdivovala, i když jsem s ní mnohdy nesouhlasila, ale konec mě trochu zranil, protože ze sebejisté ženy tu nakonec byla malá holka, která neví, kde je doma, a jenom touží být šťastná. Na tom příběhu mě něco uchvátilo, a proto si budu zarytě stát za tím, že je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla!

HH77
31.08.2024

I přes malý počet stran, jsem knihu nedocetla. Je znát, že kniha byla napsaná již velmi dávno, a nedokázala mne vtáhnout do děje.

Knižní novinky (38. týden)

16.09.2019

Kniha Snídaně u Tiffanyho v seznamech