12.1. Příhodné datum jen o 3 roky zpět....

recenze

Trojice (2014) 5 z 5 / Jitulisko
Trojice

Prní letadlo, Tokio-USA . Učitelka, Pam. Když začne letadlo jevit znepokojující známky, nevěří tomu. Rány a turbulence může být bouřka, určitě. Nemůže to být nic zlého, to nejde. Obyčejným a hodným lidem se tohle nestává.

Po pádu ještě vnímá, vidí stromy, nezná je. Rozbité letadlo, je neskutečné, jako rozbitá hračka. Vidí chlapce, a ještě někoho, lidi, obrysy, ale něco je špatně, oni nemají nohy…

„Jsou tu. Já… Nedávej Ňafce čokoládu, pro psy je to jed, bude žadonit. Ten malý kluk, ten chlapec, podívej ten chlapec,podívej ti mrtví, panebože, je jich hrozně moc… Jdou si pro mě. Všichni brzo půjdeme. Všichni. Sbohem, Joanie, hrozně se mi ta kabelka líbí, papa, Joanie, pastore Lene, varujte je, že ten chlapec nesmí – „

Druhé letadlo, nákladní a cestovní letoun havaroval přímo do obydlené oblasti. Vidíme celou věc z pohledu lékaře, zranění, smrt, ohromný kráter, Oheň, výbuchy… Bylo to v Africe. Zde se oficiálně žádné živé dítě nenašlo.

V Evropě se zřítí letadlo do vody. Sleduje to Paul, bratr jedné z obětí, dvojče. V letadle byla i bratrova žena a dvojčata, dívky.

Poslední letadlo se zřítilo na Floridě. Pohled matky, která vidí neštěstí v televizi. Šok a beznaděj, v letadle byla její dcera s vnukem. Letadlo se zcela probořilo do bažiny.

Všechny se zřítili 12.1.2012. Tento den je nazýván černým čtvrtkem.

Celá kniha je sepsaná formou zápisů, výpovědí a sesbíraných komunikací z emailů, zpráv. Celé to je přetvořeno, do velice zajímavých kapitol. Je popsána stylem, že vás až chvílemi napadá, jako by to bylo skutečné. Reálné prvky, podrobnosti.

Čteme výpovědi lidí, kteří znali někoho z okolí našich tří přeživších dětí. Vidíme, jak někteří mluví příjemně. Vypráví nám jejich život. Pociťují ztrátu nad přáteli. Soucítí s pozůstalými a posílají dětem podporu v různých formách.

Zároveň je zde vidět hyenismus. Lidi, kteří se chtějí přiživit, nad mediálním humbukem. Rádi by byli středem pozornosti, a když se jim to nedaří, hází špínu a pomluvy na všechny strany.

Celkově je příběh, i přes skákání mezi větším množstvím lidí, velice čtivý. Napsán stylem, který Vás nutí knihu neodložit, a táhne Vás touha vědět víc. Nenašla jsem žádné nudné pasáže. Jediná slabší, je z mého pohledu, pohled pastora Lena a jiných nábožensky laděných teorií, avšak i přes můj ateismus, dávaly celkem smysl. V pádech letadel vidí 4 jezdce apokalypsy. Hlásá, že přijde další znamení a toto neštěstí bylo jen prvním krokem.

„Bobby Small bydlel v židovské rodině ( i když samozřejmě vím, že Židé taky mají v božím plánu svoje místo ) a Stephanie se prý navíc dočetla v Inquireru, že to je dítě ze zkumavky. „Není zrozen z člověka,“ řekla. „Proti přírodě.“Dál tu byly zprávy, že ta anglická holčička musí sdílet domov s nějakým londýnským homosexuálem a otec toho Japončíka vyrábí androidní obludy.“

Jsou zde i konspirační teorie nad teroristy. Všichni mají v živé paměti útok na dvojčata z 11. září. Stejně tak, se zjeví i úvaha nad mimozemšťany. Každá skupina je pro svoji víru zapálena silným fanatismem.

Pro většinu lidí je to, že děti přežily zázrak. Nedovedou si vysvětlit, jak je možné, že dokázaly vyváznout z nehody, kterou podle veškerých chápání přežít neměly.

Kniha je neskutečná, zároveň skutečná až moc. Veškeré popisy, Skypované rozhovory, komunikace… Působí to celé neskutečně reálným dojmem. Jako by někdo skutečně sepsal knihu o tom, co se stalo. Takže kolem a kolem knihu rozhodně doporučuji. To co totiž autorka dala na papír, se jen tak nevidí.

Jitulisko.cz

Trojice Trojice Sarah Lotz

Čtyři letecké katastrofy na čtyřech kontinentech během jednoho jediného dne. Svět je v šoku a na pokraji paniky. Vyšetřovatelé vylučují jednu příčinu za druhou – za pády letadel nestojí ani teroristické útoky, ani nepřízeň počasí.... více