Boj v Perle

recenze

Perla (2005) 5 z 5 / Monnyska
Perla

Dnes ve mě zanechala silné dojmy kniha Perla od Johna Steinbecka. Zamilovala jsem se do jeho knih a ten, kdo je někdy četl, mi dá jistě za pravdu.

Kniha vypráví příběh Mexičana Kina, jeho ženy Juany a syna Coyotita. Rodina bydlí v chudé osadě La Paz ve slaměném domku a jednoho krásného jitra se nad kolébkou malého Coyotita objeví štír, který ho uštkne. Jed se okamžitě dostane dítěti do krve. Jak můžete již předvídat z jiných Steinbeckových děl, dítěti se pomoci nedostane, protože lékař je bílý a nepovažuje Mexičany za sobě rovné. Nemají peníze, proč by jim tedy měl pomáhat?

Nešťastní rodiče se snaží udělat cokoliv a když díky vůli štěstěny najde Kin největší Perlu na světě, zdá se, že je neštěstí zažehnáno. Opak je ale pravdou. Dokážete si představit, že najdete poklad? Zobrazíte si v mysli svou nadějeplnou budoucnost a najednou se Vám chce žít.. Přesně tak se cítili i Kin a Juana, ale lidé jsou nepřejícní. Jsou chamtiví a udělají vše, jen aby byla Perla jejich. Ano, bylo tomu dříve, je tomu tak i dnes. Najednou se Kin potýká s tím, že již není tak v bezpečí jako dřív. Musí opatrovat svůj život a život celé rodiny. Je tedy Perla spása či zatracení? Na to už každý musí přijít sám!

Kniha je psána realisticky, naturalisticky, půvabně a čtivě. Zobrazuje vztahy mezi lidmi, kteří mají odlišnou barvu pleti, v 19. století. Můžete vidět i to, jak bílí považují Mexičany za zvířata, či děti - berou je jako nevyspělé osoby apod. Steinbeck mistrně ovládá slovo, přesně ví, kam co patří. Věřte mi, emoce se dostaví na všech místech knihy. Kniha dokládá, jak se najednou člověk může změnit. Jestli je schopen přijmout nový stav a jak se s ním vypořádá. Kin, který se rozhodne Perlu prodat, kvůli zabezpečení rodiny, se stává člověkem, který bojuje proti systému. Proti celkovému a zaběhnutému řádu společnosti. V závěru knihy dochází k obrodě tohoto člověka. Po přečtení jsem přemýšlela nad tím, jak spolu zase začnou žít a jestli tento první životní boj ovlivní Kina natolik, aby provedl další boj a možná tak změnil i svět. Za dlouhou dobu jsem nečetla nic podobného.

Četla jsem již 3 knihy od Steinbecka před Perlou. Tématem se trošičku podobá Hroznům hněvu - rasová segregace. Ale musím říci, že tato mě opravdu zasáhla (stejně jako O myších a lidech). Proto prosím dejte Steinbeckovi šanci a jistě sáhněte pro Perlu (ať už do moře, knihovny, či antikvariátu).

Perla Perla John Steinbeck

Když chudý rybář Kino najde vzácnou perlu, přinese mu to nejen vidinu bohatství, ale také naději na lepší budoucnost pro jeho syna a vymanění se z nevědomosti a útlaku. Do jeho života ale s nálezem perly zároveň vstupuje zlo, kter... více