Chrudimská neplecha
recenze
Smrt na chrudimském hradě (2024) / a.kŘeholní bratr Kryštof ze Zbraslavského kláštera prožívá velké zklamání. Po smrti svého mentora a přítele Oty Durynského, se kterým se věnovali bohulibé práci na kronice Královy síně, nedostal příležitost ujmout se zodpovědnosti za vedení kroniky. Durynského místo hlavního kronikáře převzal Petr Žitavský a on bude zase jen pomocnou silou.
Své zklamání přebije alespoň nový úkol přímo z královské rodiny. Kryštof má odcestovat na výzvědy do věnných měst Elišky Rejčky – Chrudimi, Poličky a Vysokého Mýta. V Chrudimi se něco děje, přicházejí odtud zprávy o zvláštních událostech a dokonce byl zavražděn královský purkrabí chrudimského hradu. K velké radosti se na tomto úkolu bude podílet i osvědčený vyšetřovatel, velitel stráží Pražského hradu, rytíř Blahota z Lítožnice. Kryštof má už s Blahotou zkušenosti ze společného vyšetřování v minulosti a oba jsou také velmi dobří přátelé.
Třetí epizoda série Meč a pergamen je samostatným příběhem, ke kterému není třeba znát děj předchozích dílů. Tentokrát se ocitáme na jaře roku 1314, kdy vládne v Českém království napjatá politická atmosféra. Chystají se volby nového římského krále a proti sobě stojí Jan Lucemburský a Fridrich I. Habsburský. Vliv habsburských má sílu podnítit místní nepokoje, které mohou oslabit důvěru volitelů v krále Jana. Však rozkol politických sympatií se už projevil před sedmi lety, kdy královna vdova Rejčka vpustila do svých měst habsburské posádky. A to je přesně to, co by se mohlo opakovat. Je tedy nutné přesně zjistit, jak se věci mají.
Jak už to u této dvojice známe z předešlých knih, i nyní se Kryštof s Blahotou snaží případ zavražděného purkrabího řešit vytvářením hypotéz z informací, které získávají pozorováním okolí i rozhovory s místními. Je to ale hodně zamotané a ne vždy je jejich důmyslná myšlenková konstrukce stvrzená úspěchem. I když všechna zjištění moc neposouvá pátrání kupředu, Blahotovi s Kryštofem se alespoň zamlouvá pobyt ve městě, kde spí v přepychovém hostinci a cpou se tím nejlepším jídlem. Vůbec se to nedá srovnat s marastem a nebezpečím, která zažívali při řešení úkolů v minulosti.
Mimo vlastní pátrání přináší vyprávění i nevtíravý pohled do dobových reálií. Ať už jde o politicko-historické souvislosti, tak i ukázku života měšťanů a obyčejných lidí. Nepřijdete ani o líčení výkonu práva útrpného. S oběma hrdiny prozkoumáte chrudimský kraj, který je prolezlý nekalými praktikami.
Kniha se dobře čte a moc ji doporučuji všem, kteří hledají nenáročný příběh s detektivní zápletkou zasazený do středověku. Já jsem si čtení moc užila. Hned jsem si oblíbila ústřední dvojici a její sehranost i dialogy plné vzájemných logických úvah k řešenému vyšetřování. Jen škoda, že je každá z epizod poměrně krátká a příběh vždy velmi rychle uteče.
Naštěstí už je za dveřmi vydání dalšího dílu série, na který se moc těším.
Smrt na chrudimském hradě Jiří Dobrylovský
Po smrti římského císaře Jindřicha VII. Lucemburského se o trůn uchází jeho syn, český král Jan Lucemburský, ale také Fridrich Habsburský, mladší bratr někdejšího českého krále Rudolfa. Fridrich si uvědomuje, že jeho vyhlídky nejs... více