Dar alebo prekliatie?

recenze

Kdy? (2018) 4 z 5 / Kolombus
Kdy?

O knihe som počula z rôznych strán a niektoré názory sa dosť líšili - i keď pozitívne prevládali. Musím priznať, že zo začiatku bol problém na "začítanie sa" ale potom to išlo strmhlav z kopca. Kniha je písaná chytľavo - čo oceňujem. Ja osobne som išla celodenný maratón pretože som ju nevedela pustiť z ruky. Každou stránkou som bola viac a viac zvedavá - a to sa mi stáva málokedy že do knihy sa "zahryznem".
Áno, je to kniha určená pre skôr pre mládež, ja som si pri nej skvele oddýchla, pretože nedala možnosť myšlienkam odpútať sa od deja.
Autorka je známa svojimi mysterióznymi príbehmi a svojej povesti neostala nič dlžná ani teraz.
Napínavý príbeh mladej ženy, ktorá má neobyčajnú schopnosť súvisiacu s názvom knihy - pri každom človeku vidí presný dátum jeho smrti. Tento "dar" je zároveň (čuduj sa svete) aj jej prekliatím, ktoré ju dostáva do rôznych nepríjemných situácií. Jednou z nich je aj podozrenie z vraždy. Otázka zni, či sa je podarí dokázať svoju nevinu. A je vôbec nevinná???
Nájdete tu skvele vystavaný príbeh toho, ako sa hlavná hrdinka so všetkým vyrovnáva a aké vnútorné boje s týmto darom zvádza. Navyše je do toho zakomponovaná detektívna zápletka, vďaka ktorej príbeh naberá nielen na dramatickosti, ale vyvoláva vo vás pocity vdaka ktorým ste vtiahnutý do deja a všetko nespravodlivé i to dobré prežívate s hlavou hrdinkou, mistami so zatajeným dychom.
Príbeh je navyše nepredvídateľný, čo pri takýchto knihách oceňujem. Záver príbehu rozdeľuje čitateľov na dva tábory (prekvapivé :D ). Jedna časť je nadmieru spokojná, tá druhá vyčíta rýchly a nevyšperkovaný koniec. Na ktorú stranu sa pridáte Vy?

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Maddie Fynnová má podivnou schopnost – na čelech lidí vidí čísla. Teprve v den, kdy zemře její otec si však uvědomí, co znamenají. Znát datum něčí smrti je ale spíš prokletí než dar. Definitivně se to potvrdí v okamžiku, kdy potká... více