Dítě Stasi

Nadporučice Karin Müllerová a její zástupce Werner Tilsner jsou zavoláni k naléhavému případu. Na hřbitově blízko Berlínské zdi je nalezeno zohavené tělo mladé dívky, která se podle prvotního ohledání stop snažila prchnout přes Zeď, ale ze Západu. Vyšetřování smrdí od počátku. Karin má jako členka Lidové policie z Východu omezené pravomoce, Stasi chce znát identitu mrtvé dívky, ale nepřeje si, aby vyšetřovatelka znala příliš mnoho odpovědí. Brzy je jasné, že někdo manipuloval s důkazy. Vyšetřování zavede Karin na ostrov Rujána do výchovného ústavu pro mládež Prora Ost. Müllerová navzdory doporučení sleduje stopu, která překvapivě souvisí s někým jí velmi blízkým...

Dítě Stasi je nejnovějším thrillerem z produkce nakladatelství Jota, který vyšel v letošním roce. Autorem románu je David Young, který knihu napsal v rámci studia kriminálního thrilleru na University of London, s nímž získal výroční cenu za svůj debut. Autor se nyní věnuje psaní na plný úvazek. Předtím však studoval humanitní studia na Bristolské polytechnice se zaměřením na moderní historii. Poté vystřídal několik zaměstnání. Kniha Dítě Stasi získala několik literárních cen, mimo jiné např. cenu CWA Endeavor Historical Dagger za nejlepší historický kriminální román roku 2016.

Příběh se odehrává ve Východním Berlíně v polovině sedmdesátých let minulého století v komunistickém východním Německu. Zajímavostí je, že Německá demokratická republika měla jednu z nejvyšších životních úrovní v celém východním bloku. NDR byla spojována s obávaným Ministerstvem státní bezpečnosti, známějším pod názvem Stasi. Vyšetřování kriminálních činů bylo obvykle v kompetenci Lidové policie, pokud však měl případ významný politický podtext, převzala ho Stasi, která měla vlastní kriminální sekci.

Hlavní postavou tohoto románu je třicetiletá nadporučice Karin Müllerová, která jako jediná (žena a takto mladá) šéfuje oddělení vražd v celé NDR. Je vdaná, manželství však zažívá krizi. Karin si z minulosti nese ošklivý zážitek, který zapříčinil, že už nemůže mít nikdy děti, což ovlivní i její touhu vypátrat vraha mladého děvčete, i přes překážky, které jí klade nejen Stasi. Co se týče její postavy, v thrillerech tohoto typu už je zvykem, že hlavní postava si nese z minulosti nějaký druh traumatu, který se výrazně podepíše na utváření její osobnosti. Musím se přiznat, že v tomto románu mi to nijak nevadilo, nevyznívalo to samoúčelně ani rušivě. Autor netlačil na pilu, jen občas cosi naznačil, takže čtenář pochopí, že hlavní hrdinka kdysi zažila něco strašného, ale v jejích myšlenkách se k tomu nevrací tolik, jako jsem se s tím setkala v jiných knihách. Co Karin zažila a s čím se musela postupně vyrovnat, se čtenář dozví až na samém konci.

Z doby, do níž autor zasadil svůj příběh, a atmosféry, které tím vytvořil, jsem byla opravdu nadšená. Vše podtrhla právě panující zima a všudypřítomný sníh, který vystihl chladnokrevnost té doby. Myslím si, že kdyby se příběh odehrával v létě, nevytvořil by tu správně "chladnou" atmosféru komunismu a děj by nepůsobil až tak mrazivě.

Sníh mi připomněl, že je třeba zhodnotit i obálku, která je dle mého názoru povedená. Dobře zvolené barvy v kombinaci se stopami ve sněhu a výhledem na Berlín a Zeď zaujmou na první pohled. Já osobně se na tu obálku nemůžu vynadívat.

Co se týče zápletky, kterou autor vytvořil, ta není v žánru krimi nijak originální, ale její zpracování se mi líbilo. Napínavé vyšetřování se střídá s retrospektivním vyprávěním, které nám zpočátku nedává žádný smysl, ale později do sebe vše perfektně zapadne. Nic není jasné až do samého závěru, i přesto, že čtenář má své podezření a představy, kdo za tím stojí. Konec je nabitý akcí, plný napětí i zvratů, které nebudete čekat. Samotný závěr mi však přišel trochu natahovaný a posledních třicet stran jsem už nezažívala takové emoce, jaké se mnou cloumaly na předchozích stranách.

Na konci se čtenář dozví, že se sice jedná o fiktivní román, ale některé části příběhu vycházejí ze skutečných událostí. Ty právě v závěrečné poznámce autor objasňuje a uvádí je na pravou míru.

Dítě Stasi je velmi čtivý thriller, který připomíná nechutné praktiky Stasi a jiných podobných organizací té doby. Tím je určitě výjimečný, a to i přesto, že kriminální zápletka není nijak zvlášť originální, jak jsem již výše uvedla. Přesto se jedná o román, který přečtete jedním dechem a odložíte jej až s poslední přečtenou stranou.


Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

U berlínské zdi je nalezeno tělo mrtvé dívky. S udanou příčinou smrti však není něco v pořádku. Východní Berlín, 1975. Nadporučici Karin Müllerové je přiděleno vyšetřování smrti náctileté dívky, která se podle všeho snažila prchn... více


Komentáře (0)

Přidat komentář