Dům či past?

recenze

Ta přede mnou (2017) 5 z 5 / milunka21
Ta přede mnou

V Londýně je těžké sehnat bydlení, na které člověk finančně dosáhne. Ale je jeden dům, který není finančně náročný, jen je v něm těžké bydlet. Jeho majitel je světoznámý architekt, který ho i sám postavil. Je to pedant. Vše musí být dokonalé, čisté a v domě nesmí být žádné zbytečnosti a věci na víc. Každý kdo se o byt uchází, si musí přečíst seznam pravidel, které musí člověk v domě dodržovat. Málo kdo se přenese přes ta přísná pravidla, ale kdo to zvládne, čeká ho dlouhý dotazník. Pokud dotazník vyjde na výbornou, je tu poslední fáze a to pohovor s majitelem.

Dům je trnem v oku místních a sousedů. Je to dům budoucnosti, plný vymožeností, které mají zjednodušit a monitorovat život člověka, který v něm bydlí. Ten, kdo v něm chce opravdu žít, musí se vzdát úplně všeho. Žádný mazlíčci, děti, fotky, obrázky, knihy, absolutně nic až na pár kousků oblečení. Je vůbec někdo, kdo by v něm chtěl bydlet?

Emma je přepadená ve svém vlastním bytě, zatímco její přítel je v hospodě. Naprosto se z toho sesype a už se necítí doma v bezpečí. Simon jí zbožňuje, lituje toho že nebyl doma, proto se jí snaží splnit její přání odstěhovat se. Už obešli všechny byty, na které v jejich situaci mohou dosáhnout. Jenže Emma není s žádným spokojená. Realitní agentka jim navrhne dům, který by finančně zvládli, ale nikdo v něm dlouho nevydrží žít. Jelikož už nemají jiné možnosti, jdou se na něj podívat.
Emma je nadšená. Díky novým technologiím se do něj nemůže dostat nikdo cizí. A je tak moderní, luxusní a jediný co musejí udělat je, se všeho vzdát, naučit se uklízet, aby bylo vše dokonalé a jednou za čas pustit lidi na exkurzi. Emma má jasno. Zažádá o pravidla a dotazník a jdou do toho.

Jane potká tragická událost. Zlý sen každé matky. Přišla o dítě a to tím nejhorším způsobem. Díky tomu přišla i o práci a už si nemohla dovolit byt, ve kterém žila. Jenže s jejími možnostmi si nemohla dovolit skoro nic. Díky náhodě se dozvěděla o domě číslo jedna na Folgate street. Dům byl dokonalý a pravidla také. Pro Jane to je nový začátek a nový život, o kterém se jí ani nesnilo. A jako by to nebylo málo, jeho majitel je svobodný, pohledný a vypadá to, že má o ni zájem.
Je to opravdu tak jednoduché žít v takovém domě? Co obě ženy spojuje?

Kniha Ta přede mnou je naprosto originální psychothriller, který dokáže donutit čtenáře přemýšlet a přesto je konec nepředvídatelný.

Děj je rozdělen na dvě linky. První příběh je Emmy, druhý Jane a ty se střídají po kapitolách, takže ze začátku pěkně zapletete do děje. Postupem času vám to začne dávat smysl. Začne se to propojovat a já osobně byla zmatená, které postavě věřit a co si o které myslet. Autor si opravdu hodně pohrál s osobností postav.

Překvapila mě jedna zvláštnost, na kterou nejsem v knihách zvyklá. V Emminých kapitolách chyběli uvozovky. Na druhou stranu, když se člověk začte, tak už nemusí sledovat čí kapitolu čte, protože to pozná právě podle toho. A jelikož jsou kapitoly krátké, střídá se to dost často.

Nevím jak autora napadlo vložit děj do chytrého domu, ale rozhodně udělal dobře, jelikož za prvé jsem o takovéto myšlence v knize ještě nečetla a za druhé bylo mrazivé být v takovém prostředí, které hlídá každý pohyb nájemníka. V domě neexistovalo žádné soukromý, jen samá pravidla a drobnohled.

První kapitola začíná Emmou, a to jejím přepadením, díky čemuž jsem se začetla hned na první stránce. A krátké kapitoly pomáhají k tomu, že i přesto, že je kniha silnější, tak děj ubíhá strašně rychle. K tomu všemu nenáročný a přesto naprosto propracovaný děj. Já knihu úplně hltala, musela jsem číst dál a dál. Poodkrývat tajemství, různé pravdy. Ani nevím kolikrát jsem si během čtení řekla: "Ještě jednu kapitolu a jdu spát."

Na začátku knihy se totiž dozvíte jen pár věcí, ale autor, když to řeknu po svým, dál přiléval do ohně víc a víc, takže jsem si říkala, že nic horšího už se stát nemůže, takhle postava už toho udělala dost, víc snad ani nejde a takhle zase je ulhaná víc a víc. Nakonec se to završí velkým odhalením a nejen jedním.

Jakmile jsem knihu dočetla, řekla jsem si, že to snad není možné, že jsem něco takového nečekala a ještě pěknou chvíli jsem o tom konci přemýšlela. Rozhodně si kniha zlatou nálepku zaslouží.

Ke knize patří malá zajímavost a to, že bude zfilmovaná. Jsem strašně zvědavá, jak se toho filmaři zhostí a doufám, že lidi neochudí o žádný detail z knihy. Každý asi zná ten fakt, že málo která kniha je zfilmovaná úplně přesně podle knihy. Byla by to velká škoda.

Kdybych si měla vybrat jednu oblíbenou postavu, tak to bude rozhodně Jane, jelikož Emma mi přišla docela ukňouraná a muselo být po jejím. Přítel by jí mohl přinést modré z nebe a stejně by byla nespokojená. A Jane proto, že mi jí bylo líto kvůli její ztrátě. Šla si celou dobu za svým cílem, nedala se odradit a tím koncem mě dostala úplně. O tom ale nenapíšu nic, jelikož to je velké překvapení.

Vždy po pár kapitolách naleznete v knize bílou stránku s otázkou, kterou mají budoucí nájemníci v testu. Já jsem se na každou z nich snažila odpovědět podle svého svědomí, ale na konci knihy jsem si říkala, že když jsem četla, jakou osobnost má umělec co dům vytvořil, tak bych určitě neprošla. Docela škoda, že tam autor nepřipojil výsledky, ale otázky tam jsou dané zřejmě pro zajímavost.

Na závěr chci tedy říct, že knihu rozhodně doporučuji, protože pro mě byla velké a strhující překvapení. Jestli autor ještě něco napíše, nebudu váhat.

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického p... více