Píše se rok 1961. Ve Sloním pokoji v kojeneckém ústavu Kongslund stojí osm dětských postýlek. V sedmi z nich spí nevinné zázraky, čekající na novou životní šanci. Osud miminek má v rukou ředitelka ústavu Magna Ladegaardová. Ředitelce se podaří najít nový domov většině dětí z Kongslundu. Jen jedno dítě stále zůstává – handicapovaná Marie …
"Když děti odjížděly, zpívala starou píseň s předlouhými řadami veršů, u níž se zdálo, že nikdy neskončí: připochodoval jeden slon, připochodovali dva sloni, potom tři, čtyři, pět, šest – a nakonec jsem usnula, zatímco sloni odcházeli přes jemnou pavučinu.
Pak místnost, kterou děti opustily, znovu ovládlo ticho, dokud nebylo nahrazeno novým šumem, jenž se opět změnil v ticho. Roční období se střídala a všechny děti kolem mě odcházely, jedno po druhém, dokud jsem si jednoho dne neuvědomila, že jsem jediná, kdo zůstane."
O mnoho desítek let později dostanou některé adoptované děti z roku 1961 anonymní dopis. Psaní obsahuje dobový článek, fotografie, pár dětských ponožek a formulář se jménem John Bjergstrand. Zvláštní zásilka doručená i na ministerstvo a do médií odstartuje nebezpečnou cestu do minulosti. Adresáti se ponoří do oceánu otázek. Skrývá snad věhlasný sirotčinec dávná tajemství?
Dánský novinář Erik Valeur vám představí velmi hutný psychologický román nabitý politickými machinacemi. Zabloudíte do adopčních propletenců, dotknete se ožehavého tématu imigrace a terorismu, nahlédnete do světa článků a reportáží a navštívíte ministerstvo, ale také obyčejné rodiny, kde budete mít možnost, vyslechnout si neobvyklé životní příběhy.
Publikaci bych přirovnala k hrnečku na kaši. Magna dala pokyn k vaření kaše, a tak hrneček vařil a vařil. Kaše se dostala ven z hrnečku. Pohltila celý dům, valila se okny a dveřmi. Zaplavila celé město. Pokyn: „Hrnečku dost“, přišel příliš pozdě.
Vám nezbude nic jiného, než začít kaši jíst. Roli hostitelky zaujme Marie, jedno ze sedmi odložených dětí. Kaši vám bude dochucovat dle vlastního uvážení.
Stolování vám bude připadat zpočátku nekonečné. Ale nebojte se, kaše začne ubývat a vám se odhalí vše, co bylo skryto pod lepkavou peřinou z krupice.
Máte tak možnost nahlédnout do života všech, kteří jsou nějakým způsobem spjati s kojeneckým ústavem Kongslund.
Dílo je opravdu velmi obsáhlé, avšak každá stránka, každá věta, každičké slovo má v příběhu svůj význam. Kdo se nenechá odradit množstvím kaše a vydrží jíst až do posledního sousta, čeká na něj odpočinek ve velmi pohodlném křesle, do kterého ho usadí Marie. K posezení nebude chybět drink a četba z Magniných zakázaných zápisků. Dostanete šanci spojit životy jednotlivých postav v jeden celek.
Zjistíte tak jako já, že jste se během děje nejednou zamotali do pavučiny lží. V zoufalství uniknout rychle z dosahu lepivého vlákna, jsem se občas dostala do slepé uličky. Magnina kniha mi však pomohla dostat se na správnou cestu. I tak mě do cíle doprovodila krutost, smutek a beznaděj.
Opakující se minulost vás může dostat do kolen. Položíte si otázku, zda jde jen o neblahou náhodu nebo o dědictví po biologickém rodiči…
Musím se přiznat, že jsem celkem brzy odhalila, kdo je tím sedmým obávaným potomkem. Zároveň přiznávám, že mě konec přeci jen překvapil. V průběhu líčení děje dojde k několika úmrtím. Postupem času odhalíte, zda šlo o plánovanou vraždu nebo nešťastnou nehodu.
Marii považuji za nejdůležitější osobu ve vyprávění. Občas mi přišlo, že se chová jako slon v porcelánu. Na druhou stranu se uměla v určitých situacích pohybovat velmi nenápadně. Sloni se řadí mezi plachá a velice lekavá zvířata, tak jako Marie. Vyzdvihla bych štěstí, jaké Marie měla a také vědění o druhých.
Zaujala mě zmínka o knize Pětka na ostrově pokladů, o bratrech Grimmových, o H. Ch. Andersenovi a Dívce, která šlápla na chléb, o vesmíru, hvězdách a prvním přistání na měsíci i o dynastii Oldenburgů.
Knihu doporučuji čtenářům, kteří se nezaleknou počtu stránek, čtenářům, kterým nevadí poklidné čtení bez krveprolití a adrenalinových zážitků a čtenářům, kteří ocení autorův nápaditý projev.
K poznání povede daleká cesta, ale věřte, že samotnou výpravu po dosažení cíle zhodnotíte jako nezaměnitelný zážitek.
Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku!
Knihu Sedmé dítě lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský!
Sedmé dítě Erik Valeur
Těchto sedm narozených dětí má společné dvě věci: všechny přišly na svět v porodnici B ve státní nemocnici v Kodani, a všechny byly dány k adopci. V následujících měsících ženy ze známého sirotčince Kongslund pro všechny našly nov... více