Jaký je druhý díl Vraní dívky?

recenze

Hladový oheň (2014) 4 z 5 / Babouš
Hladový oheň

Ta kniha vzbudila velké kontroverze. Ve světě i u nás v Česku se o Vraní dívce psalo jako o knize, která jde až za hranici dobrého vkusu. I tady na Databázi knih se u knihy v diskusi strhla hádka odpůrců a fanoušků.

První díl nesl nálepku Jen pro silné povahy, což spousta čtenářů, kteří čekali hektolitry krve, kritizovala. Podle mě tam ta nálepka patří, nesoudím totiž podle popisů fyzického násilí, nýbrž podle toho psychického, které je podle mě ve Vraní dívce dost hardcore.

První díl jsem přečetl a líbil se mi - i když to asi není ten nejvhodnější výraz, který bych u této knihy použil, řekněme tedy spíš, že mě pohltil. Nemohl jsem se ale při čtení ubránit pocitu, že jsem čekal něco víc. „To je všechno?“ říkal jsem si na konci. Kniha mě nezklamala, myslím, že měla jenom zbytečně přepálenou reklamu, která vzbuzovala nerealistická očekávání (stejně tak to bylo u Volání kukačky, Inferna a Padesáti odstínů).

Druhý díl s podnázvem Hladový oheň pro mě ale byl příjemné překvapení. Už tady není ta prvoplánová snaha šokovat. TO, co se v prvním díle zdálo být jako snaha o provokaci, se tady stává realitou, z které mrazí. Příběh jede dál a já si to navzdory drsnému tématu vychutnával. Doufám, že nebudu za moc velkého úchyla.

Zápletka se pořád točí kolem pátrání po pachateli otřesných vražd malých dětí. Jeanette Kihlbergová už zjistila, že vrah musel být v dětství vystaven ohromnému psychickému týrání, možná i znásilňování. Přivolá si proto na pomoc kamarádku Sofii Zetterlundovou, psycholožku, s níž se seznámila už v prvním díle a s níž naváže i intimní vztah.

Pátrání Jeanette zavede na stopu Victorii Bergmanové, která je spojena jak s vraždami malých chlapců, tak s čerstvou brutální vraždou stockholmského podnikatele. Ale její role není jasná, může to být pachatel, ale i svědek či dokonce oběť.

Jeanettino kličkování kolem Vraní dívky mě bavilo sledovat. Pořád jsem čekal, kdy už konečně přijde na to, co čtenář ví už od poloviny první knihy. Autoři si to ale evidentně vychutnávají stejně tak, proto nemají v plánu všechno odhalit při první příležitosti.

Hladový oheň je čtivější a napínavější než Vraní dívka, podle mě i díky tomu, že už známe hlavní postavy a vyznáme se ve vztazích mezi nimi. Je to tak přehlednější a … no prostě lepší.

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Pokračování švédského bestsellerového thrilleru Vraní dívka. Kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová neustává v pátrání po tom, kdo bizarním a zároveň drastickým způsobem zabíjí přistěhovalecké chlapce. Náhle však dojde k brutál... více