Kniha, která není pro každého

recenze

Zmatky chovance Törlesse (1967) 5 z 5 / romankrasa
Zmatky chovance Törlesse

Törless nastupuje na nádraží, loučí se svou rodinou a místem jeho budoucích dní se stává německá elitní škola. Na první pohled skvělé místo pro nalezení sebe sama a naučení se mnoha vědomostem. Za zdmi školy ale zuří něco lidskému oku nepostřehnutelného. Plíží se to dušemi zdejších chovanců. Je to touha. Touha ubližovat a být ubližovatelem. Basini je také jedním ze zdejších chovanců. Jeho jedinou chybou bylo, že si půjčil peníze a nedokázal je vrátit. Tak si tedy půjčil další, aby mohl splatit svůj dluh splátkou, kterou není schopen zaplatit. Další chybou, daleko větší, bylo, že si půjčil peníze od Beineberga. Ten když zjistí, že Basini není schopen splácet, přistupuje k vydírání. Jeho ďábelský plán se povětšinou skládá ze sexuálního a psychického zneužívání mladíka internátní školy. Přidává se k němu také Reiting a později také Törless, který ne nejprve zdráhá, ale nakonec se přeci jen neubrání a podlehne své vnitřní touze po mučení.

Je fantastické, jak poutavě dokáže Musil popsat charaktery a vnitřní dialogy jednotlivých postav, zvláště pak právě Törlesse. Jeho vnitřní rozkol nastává už u prostitutky Boženy, po níž touží, ale zároveň jí opovrhuje. Když následně čteme, jeho vnitřní rozpoložení při vzpomínání na svého bývalého kamaráda prince H., s nímž se pohádá kvůli vlastnímu pojetí otázky náboženství.

Törless se nedokáže ubránit homosexuálnímu styku s Basinimi. Nejprve k němu cítí jakési zvláštní pouto. Možná proto, že jde o jakési „zakázané ovoce“. Na půdě školy je přeci jakýkoli, natož homosexuální styk zakázán. Děsí se možnosti, že by mohl být do Basiniho zamilován a začne jej odmítat. Tenhle krok se později zvrtne k nenávisti a opovrhování jím.

Myšlenkové pochody mladého Törlesse jsou poměrně složité. Je důležité velké soustředění se na text a vnímání každého slova, které vám v hlavě rezonuje s obrovskou hlasitostí. Törless rozmlouvá sám se sebou, je si nejistý sám sebou, svou cestou, osobností a vším, co je kolem něj. Z pohledem filosofa řeší i matematické úlohy. Navštíví dokonce svého matematika, aby mu vysvětlil tu neskutečnost abstraktních čísel, ve skutečném světě neexistujících. Když je Basini Beinebergem a Reitingem vydán třídě na pospas s jeho vlastním svědomím zloděje, Törless prchá z ústavu, neboť se děsí čelení hanbě, že spal s chlapcem. Sám se ale vrací, Beineberg a Reiting zakrývají podezření se sexuálních praktik, aby na něj nespadlo obvinění a porota, před náš Törless stojí si je nucena vyslechnout jeho filosofické hledání sebe sama a neporozumění světu, kdy si vzápětí sám odpovídá na nejednu otázku a výsledky svého pátrání na stříbrném podnose předkládá porotě.

Basini a později dobrovolně i Törless odchází ze školy. Později se z něho, jak se během popisu událostí ve škole dozvídáme, stal velice citlivý muž.


Zmatky chovance Törlesse Zmatky chovance Törlesse Robert Musil

První román rakouského prozaika (autora, který po léta upadl v zapomenutí a dnes je nově objevován). Příběh z prostředí starorakouského vojenského výchovného internátu; příběh, který líčí smyslové procitání mladých chlapců a jehož... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

Lolaniky
29.09.2015

hezky napsané