Krásně cynická

recenze

Nejšťastnější dívka na světě (2016) 5 z 5 / Channach
Nejšťastnější dívka na světě

„A pak už máte tři měsíce do finiše a musíte najít fotografa, který nemá ve svém portfoliu nevěsty s kačením ksichtem (je to těžší, než byste čekali), sháníte šaty pro družičky, které nesmějí vypadat jako šaty pro družičky, plus floristu, který vám zajistí sasanky mimo sezonu, protože – proč? Protože pivoňky jsou naprostá amatérština.“

A zrodila se hvězda. Je neuvěřitelné, že Nejšťastnější dívka na světě je prvotinou Jessicy Knollové. Kniha je detailně propracovaná. Vyprávění je skvěle vystavěné. Minulost a přítomnost se přirozeně prolínají. Hluboce studuje psychologii postav a jejich motivy. Příběh je silný a ukazuje, že nic není černobílé a navzdory své vážnosti mě nejednou rozesmál. Autorka používá květnatá souvětí, která mi evokují styl J. K. Rowlingové. A velmi chválím i překlad a slovní zásobu Jaroslavy Novotné.

Po poněkud kostrbaté první kapitole jsem se začetla a přečetla knihu prakticky na jeden zátah. Když mě manžel viděl číst s vyvalenýma očima, ústy do kořán a rukou přes pusu, zeptal se mě, proč proboha čtu takové věci. Ale kdo by čekal, že se nejedná o „obyčejný“ román, kde se hrdinka vyrovnává s prožitým traumatem. Název Nejšťastnější dívka na světě jen dokládá autorčin sarkasmus. Moc jsem se vnitřním cynismem Ani bavila, ale naskakovala mi husí kůže, protože byla uvnitř „mrtvá.“ A bála jsem se číst dál, protože jsem věděla, že zjistím, proč tomu tak je. A zároveň jsem nemohla přestat…

„Mám ráda neobvyklé věci v posteli. Ačkoliv Luke a já máme velmi rozdílnou představu o tom, co je neobvyklé (on: dělat to na pejska a tahání za vlasy, já: elektrické šoky do kundy a roubík v puse, abych neřvala).“

Mám jednu výtku, a abyste ji pochopili, musím bohužel trochu prozradit. A vy víte, jak nesnáším spoilery v recenzích. Pokud si nechcete zkazit překvapení, přeskočte prosím na následující odstavec. ******* Střelba by měla mít dle mého názoru víc obětí. Je to hrozné, ale je to tak. Pokud se situace vyvíjela, jak se vyvíjela, aktéři se chovali dle zavedeného vzorce a jeden stál na hromadě těl (!!!), není logické, aby vše viděla Ani na vlastní oči. Navíc pokud se jinde dusili kouřem, mělo by přímo v místě dění zůstat víc obětí v podobě imobilních prvních raněných. A pokud se tam spustily rozstřikovače, neměl by se požár takto rozšířit. ******* Rozebrala a vysvětlila bych to víc, ale to už byste pak věděli všechno. Závěrem je, že s touto myšlenkou si měla autorka více pohrát. A je to jen drobnost (malinkatý kaz na celkovém dojmu), která mi, jako příběhové puntičkářce, nedala spát.

Knollová se skvěle vcítila do určitých pasáží. Jsou popsány brilantně a vtáhly mě do děje. Jako by se všechno dělo mně. Už samotné věnování na začátku knihy mě zamrazilo a ve mně začal hlodat červíček pochybností. Nedalo mi to a zjistila jsem šokující věc. A to, že ne všechny události v knize jsou smyšlené. Autorka čerpá z vlastní tragické zkušenosti a na knize je to znát. Mě jako matku toto zjištění zanechává rozklepanou a rozhodnutou přihlásit dcerku na bojový sport. A vštěpovat jí nebezpečí naší doby. Nejlépe tak, že jí knihu dám přečíst.

Knihu doporučují přečíst všem ženám a matky nabádám, aby ji daly k přečtení i dcerám. Jsou věci, o kterých se nemluví, ale mělo by se. A díky vlastní zkušenosti může kniha poskytnout i jakýsi návod pro krizovou situaci (popřípadě jak jí předejít), ve které se ocitla Ani. Hrdinka si mě získala navzdory tomu, že svým knihám ohýbá rohy a já na ni a všechny TifAni na světě budu myslet ještě dlouho.


Nejšťastnější dívka na světě Nejšťastnější dívka na světě Jessica Knoll

Její dokonalý život je dokonalá lež. Osmadvacetiletá TifAni je hrdá na to, čeho v životě dosáhla: má práci v redakci prestižního módního časopisu v New Yorku, jak si to dávno vysnila, a teď ji čeká už jen zářná budoucnost. ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář