Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem - lepší než motivační kurz!
recenze
Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem (2024) / KočkomilkaJanaMijamoto Musaši je legendární postava japonské historie. Je známý nejen jako nepřekonatelný šermíř, který během svého života porazil více než 60 protivníků, ale také jako autor titulu Kniha pěti kruhů. Život ronina a nezávislý duch přispěly k jeho mystickému statutu. Musaši byl rovněž talentovaným umělcem a kaligrafem. Kombinace bojových dovedností, filozofie a uměleckého vyjadřování z něho činí inspirativní a nadčasovou postavu, která dokáže okouzlit i dnes.
Když již víte, kdo to Mijamoto Musaši je, asi si kladete otázku, proč byste si proboha měli číst o nějakém příběhu psaném mečem. Z jednoduchého důvodu. Já osobně po knize sáhla proto, že tyhle útlé svazky (232 stran) v sobě schovávají něco víc než jen příběh. Je tomu tak téměř vždy, když sáhnu po knize s tématikou z Japonska (třeba Zvony Nagasaki) - cítím se jako na Buddhově obláčku. I když by celá kniha byla jen rozepsaným životopisem Musašiho, stále tomu Jakub Zeman dokázal vnuknout kouzlo. Autor sám je milovníkem tradiční japonské samurajské kultury a historie - a už jen to jej (a jeho dílo) předurčuje k tomu, že nám předá víc než by se na první pohled zdálo. Když k textu připočtu ilustrace Jiřího Straky, vzejde z knihy klenot.
Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem začíná předmluvou. Ta nás vezme do současného Japonska a Zeman v ní odpálí bombu o autentických textech Musašiho. To odstartovalo vlnu otázek - jsou kapitoly v mé knize dělené stejně jako v nalezených svitcích? Jak to, že si starý pán pamatoval takové podrobnosti z dětství? Můžeme věřit jeho delirijním snům nebo jde o přiklášení skutečnosti? A proč se tohle zvelebování děje u podobných textů? Na nic z toho v knize odpověď není. Je v ní ale něco, pro co stojí za přečtení.
Jakub Zeman nám v různě dlouhých kapitolách přednáší o raném životě mladého chlapce, ze kterého se stal bojovník a po prohrané bitvě i rónin. Sledujeme putování světem. Narazíme na lásku, bojujeme v rámci pomsty i cti. Spolu s Musašim se zamýšlíme nad různými aspekty života. A to vše doprovází krátké básně a překrásné ilustrace. Ale nečekejte jen hezké věci! Jde o vyprávění starce, takže se čas od času předbíhá v čase… Básně jsou japonské a tím pádem ne všem sednou… Jména - musím si nastudvat problematiku jmen asi podorobněji, protože samotný Mijamoto měl snad 4 jména, kterými jej oslovovali. jako malého, jako většího, jako dospělého, nějaký titul… Peklo! A to nemluvím o tom, že i postavy kolem Musašiho měly jména a autor nás s nimi nešetřil…
Mne kniha Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem uklidnila. Je stokrát lepší než soubor nějakých motivačních citátů. Protože dílo obsahuje vše, co sám život - lumpárny, strach, bolest, lásku, vášeň,... - tudíž se díky životu rónina můžeme vyrovnat s věcmi, které nás trápí v našem životě. I když jde o příběh psaný mečem, jde o hlubokou a klidnou knihu, která dokáže pohladit po duši a položit otázky, které pomohou rozkvést mysli. Koupit si knihu od Epochy tak může být lepší investicí než si koupit motivační kurz od nějakého kouče.
Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem Jakub Zeman
Staré Japonsko, v Období válčících států se ve vsi Mijamoto rodí chlapec Takezó, který sní o tom, že se jednou stane velkým válečníkem. Zarputile následuje svůj sen, studuje cestu meče, tvrdě trénuje a své dovednosti testuje se si... více