Podle mého názoru není holocaust ústředním tématem knihy. Hlavním motivem je vina spojená s výčitky svědomí. A co více se hodí k pocitu viny a výčitky svědomí než holocaust? Autorka Jodi Picoultová zvolila dle mého názoru velmi dobře, dotkla se tématu tou nejvíce vyhovující cestou, která se k tomu hodí.
Knihu jsem přečetla doslova jedním hltem, byla jsem z ní tolik nadšená, že mě nenechala dlouho chladnou. Stále jsem se v myšlenkách vracela k příběhu Sage Singerové, přemýšlela jsem a přemýšlela. Jak bych se v této situaci zachovala já? Proč? Příběh vás zasáhne jistě tak jako zasáhl mne. Kniha mě naučila dívat se na věci z úplně jiného pohledu, no z více pohledů. Vina vs. odpuštění. Jde to vůbec po tak hrůzném činu jakým je holocaust?
Příběh začíná Sage, na které také visí největší břemeno, příběh také ukončit. Sage je vnučka Minky. A Minka je židovská žena, jež přežila koncentrační tábor, ale nikdy o svém životě nemluvila. Odhodlala se k tomu až jako velmi stará žena. Příběh je zajímavý tím, že Sage uvízne mezi dvěma životy. Jeden páchal zlo a druhý ho musel snášet. Ale kdo je vlastně viníkem? A jaký si zaslouží trest? Máme vůbec právo soudit všechny, kdo si tuto etapu prožili?
V knize se ale nachází ještě jeden příběh. Příběh o upírovi. Příběh o lásce, který Mince zachránil život.
Provedení knihy mi v rámci čtenářských nároků vyhovovalo. Střídající se vypravěči mi vůbec nevadili, naopak líbil se mi právě pohled z více stran (z více úhlů); jediné co bych snad vytkla jako „rušivý element“ je příběh o upírovi, který se prolíná knihou. A to z důvodu, že během čtení jsem vůbec netušila, o co jde, vše jsem se dozvěděla až ke konci knihy, a teprve potom jsem se dokázala plně soustředit na význam příběhu (který je sám o sobě velmi pěkný -> láska mezi člověkem a upírem; známe mnoho takových příběhů, napadá mě Twilight sága nebo Město upírů,… ) Když si uvědomím jeho význam je to až neuvěřitelné, díky takovému příběhu zapomínaly ženy ze stejného bloku jako Minka na trápení které jim je každý den přinášeno v životě tam, tam v Osvětimi.
Knihu všem doporučuji, a to nejen proto, protože si kniha v mých oblíbencích získala první příčku. Vždy se k této knize ráda vracím. Ne protože, by byla bůhví jak krásná (myšleno spíše veselá – u takového tématu to ani nejde), ale protože je to dojemný příběh, který vás donutí se zastavit a PŘEMÝŠLET. Dvě tak protichůdné strany, na čí stranu se postavit? Tato kniha je velký čtenářský zážitek. Svou nálepku Bestseller získala náležitě!
Vypravěčka Jodi Picoult
Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich roz... více