Náš Miláček!

recenze

Miláček (1972) 5 z 5 / syrecken
Miláček

Guy de Maupassant vytvořil jeden ze skvostů klasické literatury, vydaného z francouzského originálu Bel-Ami, roku 1928 v Paříži.

Kriticko-společenský román, kde Maupassant realisticky popisuje životy soudobých lidí na pozadí společenských změn a sociálních problémů.

Francouzský spisovatel 2.pol. 19.století Guy de Maupassant, patří spolu s Émilem Zolou a Gustavem Flaubertem, mezi nejvýraznější představitele literárního realismu a naturalismu. Autor románu Kulička a Miláček a mnoho dalších děl, napsal také tři stovky kratších próz, proto i díky nim patří mezi nejpřekládanější a nejvydávanější francouzské autory. Pojďme si shrnout druhý jeho román Miláček.

Příběh se odehrává v Paříži roku 1885. Autor zde popisuje buržoasní společnost a pařížskou smetánku té doby. Dalo by se říci, že se jedná a autobiografické dílo. Hlavními postavami jsou politici, finančníci a novináři, jaké Maupassant poznal v prostředí pařížského tisku. Hlavní postavou je cynický ctižádostivec a začínající novinář Duroy (Miláček), který v honbě za kariérou je schopen udělat naprosto cokoli. Ať už se jedná a zneužívání důvěry svých přátel, na programu jsou intriky, podvody a lži. Ústřední hrdina je charismatický mladý muž, někdy až moc roztomilý, jenž díky svým milostným úspěchům, se dostává do popředí novinářské smetánky. Celý román je psaný hovorovým, až vtipným jazykem, i spisovných výrazů. Slang se v románu objevuje jen zřídka.

Pokud máte rádi nadčasovou literaturu v klasickém provedení, které je zasazeno do pařížského prostředí, je tento skvost jasnou volbou.
Ach, Miláčku! Jsi dokonalý!


Miláček Miláček Guy de Maupassant

Georges Duroy je bývalý důstojník, který žije, jak se říká z ruky do huby. Vše se ale začne obracet k lepšímu, když potká svého starého přítele Forestiera, který mu zařídí místo novináře v La vie Francaise. S Georgesovým vzestupem... více


Komentáře (0)

Přidat komentář