Kniha 1984 je pravděpodobně nejznámějším dystopickým dílem, avšak to ještě neznamená, že je nejlepším. Nechápejte mě špatně - myslím, že je to velmi poutavý a napínavý příběh, který mě do jisté míry seznámil s dystopickou literaturou 20. století - ale existují i jiné a podle mého názoru lepší knihy s podobnou tematikou. "My" Jevgenije Zamjatina a "Krásný nový svět" od Aldouse Huxleyho jsou dobrými příklady, ze kterých si Orwell vypůjčuje některé myšlenky.
Jak jsem již zmínil, děj je poutavý, i když některé pasáže působí rozvlekle a rychlejší spád událostí by v těchto případech nebyl na škodu. Užitý jazyk není nijak přehnaně zdobný a autor užívá zejména neutrální a hovorovou češtinu. Zajímavá je myšlenka a následné užití a fiktivního jazyka - newspeaku, skrze který je populace ovládána. Nutno však podotknout, že pojmy lépe fungují v originálním anglickém vydání. Postavy bych neoznačil za špatné, ale ani za dobré - prostě jsou (a to je v pořádku).
Celkově je za mě 1984 povedenou, i když občas přeceňovanou knihou. Rozhodně doporučuji těm, které zajímá historie a geopolitické dění (jak současné, tak minulé) a kteří nechtějí, aby se historie opakovala. Ostatně Orwell sám v díle zmiňuje "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost."
1984 George Orwell (p)
1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Co... více