Neskutečný potenciál, který autorce protéká mezi prsty.
recenze
Neviditelná knihovna (2017) / mmmisulka.rPojďme se vydat do světa, kde vládne chaos.
Pojďme pátrat po vzácném svazku proslulých bratří Grimmů.
Pojďme se podívat do nového fantasy světa, kde jste ještě určitě nebyli!
Když nakladatelství Omega zveřejnilo konkurz na recenzování této, na první pohled dokonalé a nádherné, knihy, dost jsem váhala. Už samotná anotace mě napůl lákala i odrazovala. Říkala jsem si, nebude to pro mě trošku moc? Ale zase na druhou stranu téma knihovny a hledání vzácných svazků... Prostě jsem do toho šla. Je to už pár dní, co jsem knihu dočetla, dala jsem si schválně před sepsáním recenze trošku času na vstřebání velkého množství informací v domnění, že se mi recenze bude psát lépe. A víte co? Vůbec nevím jak začít, stále!
V tomto příběhu se dostáváme do několika světů můžeme i říci frakcí a alternativů, takto jsou světy nazývány. Hlavním bodem všeho dění bude Londýn, nemohu vám říci v jakém přesně roce se budeme pohybovat, protože ani samotná autorka ho nezmínila. Což mi hodně mrzí, protože je to dost podstatná informace.
Naše hlavní hrdinka Irene dostává nový úkol. Pracuje totiž pro tajemnou Knihovnu jako Knihovnice. Ale pokud bych to měla více rozebrat, tak ji můžeme nazývat špiónkou a možná maličko i zlodějkou? Záleží na úhlu pohledu. Cestuje do různých světů (frakcí), do různých časových os, aby tam získala první vydání (originály) různých svitků či knih. Tentokrát je jejím úkolem získání knihy Bratří Grimmů. Samo o sobě by to mohl být úkol jako každý jiný, jenže v tomto případě je Irene poslána do jednoho z alternativních Londýnů, kde vládne "chaos". To jsou světy, kde tak nějak nefunguje rovnováha dobra, zla a nadpřirozena. Toto je pro Irene velmi matoucí, protože do takto zamořených alternativů mají povolený vstup pouze Knihovníci se zvláštním povolením. Irene je, dá se říci, ještě zelenáč, ač pro Knihovnu pracuje už několik ... let. A ještě k tomu jí její nadřízená nastrčí studenta k zaučení. Na tom je opravdu něco divného. Ale úkol je úkol. Tento si holt vyslouží více pozornosti, soustředění a práce.
A tak se Irene a učenec Kai vydávají do alternativního Londýna hledat dílo, které, jak brzy zjistí, bylo už dávno před nimi odcizeno. V chaosem zamořeném Londýně se budou potýkat s nadpřirozenými bytostmi a zlem. Půjde jim několikrát o život a nebude vůbec jisté, jestli se jim tento úkol podaří splnit, jestli se kdy vůbec dostanou zpět do svého světa...
Můj dojem:
A jsme u toho! Teď mě půlka z vás nepochopí a druhá mi dá možná za pravdu. Kniha má neskutečný potenciál, který, podle mého, autorka dost zazdila. Opomenu překladatelské chybky i občasnou nelogičnost v textu, či nesrovnalosti. Ano, i na toto jsem v knize narazila.
Neviditelná knihovna oplývá neskutečným potenciálem, má skvělé téma, troufám si říci opravdu promyšlené jádro, ale autorka do příběhu doslova "narvala" všechno, co si dovedete představit. Musela jsem se opravdu pekelně soustředit, aby mi nic neuniklo a to samo o sobě bylo dost únavné a náročné. Možná nejsem ještě dost zralá fantasy čtenářka, nevím, ale já to občas prostě nezvládala. Fantasy? Ano, ale proč proboha v takové míře, proč tak přeplácaně, to aby se třeba čtenář nenudil? Bohatě by stačili draci, upíři, magie..., ale vzducholodě, robotické stonožky a jiné? Víte, svým způsobem chápu, že to byla součást toho alternativního světa, ale na jeden Londýn toho bylo na můj vkus moc. Ale chaos je prostě chaos. To se autorce opravdu povedlo. I v mých zápiscích totiž vládl poměrně rychle značný chaos. Kdybych Vám je ukázala, tak si poklepete na hlavu a řeknete si, "co to, proboha, je".
V knize je používán Jazyk, který jednoduše řečeno, funguje jako zaklínadlo, ocenila bych, kdyby se mu autorka věnovala více, věřím, že by to bylo hodně zajímavé. Samotní hlavní hrdinové byli velmi příjemní, neměla jsem s nimi žádný problém, ale rovněž bych ocenila trochu více informací. Nějaké sice dostaneme, ale velmi sporadicky a postupně. Možná je to opět tahem autorky a přinese nám více v dalším díle.
Dlouho jsem váhala jak knihu hodnotit, nejdříve jsem chtěla dát pouze tři hvězdy, nakonec jsem jednu přidala. I přesto, že mám mnoho výtek, musím uznat, že mě kniha bavila. Byla ovšem velmi náročným čtením. Nejsem si jistá, jestli toto zvládne mladší čtenář, myslím co se chápání a soustředění týká. Ale kdo ví, třeba jsem prostě měla problém jen já. Kdyby autorka více pozornosti věnovala samotným světům, podstatě knihovny, úkolům a postavám namísto přehršle fantasy prvků, bylo by to dokonalé!
Každopádně, jak už jsem několikrát zmínila, potenciál má kniha veliký. A asi záleží pouze na jednotlivci, jak se s knihou popere a jaký si na ní udělá názor. Doporučuji ji, nehleďte na mé psané slovo, prostě to zkuste a uvidíte sami.
Ještě několik slov na závěr. Obálka knihy! Jednoduše nádhera!!! Opravdu skvost. Tato kniha je prostě dokonalá parádnice, chválím Omegu, protože tato obálka se opravdu povedla.
Hodnocení: 70%
Recenzní výtisk poskytlo nakladatelství Omega.
více z recenzí: www.kniznidenicek.blogspot.cz
Neviditelná knihovna Genevieve Cogman
Trilogie Neviditelná knihovna – kniha první. Sbírání knih může být někdy nebezpečné... Skutečností je, že pravda může být mnohem podivnější než fikce... Irene je profesionální špionka záhadné knihovny, stínové organizace, která... více