Na tuto knihu jsem se těšila velmi dlouho a musím říct, že se dostala na poličku mezi mé oblíbené knihy s psychologickou tematikou. Pokud čtenáře zajímají emoce, jak se emoce projevují, jak vznikají nebo jak je můžeme u sebe či druhého poznat, určitě bych doporučila po této knize sáhnout. Koho by také nezaujala, když na knižní obálce láká větou: naučte rozpoznávat výrazy tváře a pocity druhých!
Paul Ekman je přední světový expert na neverbální komunikaci a gesta. Kniha je po obsahové stránce velmi kvalitní a místy odborná. To může odradit čtenáře, které nezajímá důkladný popis jednotlivých fyziologických procesů, které jsou v knize popisovány, nebo pro které je teoretický výklad emocí nezajímavý. Na druhou stranu Ekman své teoretické poznatky velmi pěkně interpretuje na řadě příkladů, jak už ze svého života nebo na pořízených fotografiích. K popisu jednotlivých emocí přikládá řadu fotografií, na kterých se snaží zachytit jednotlivé mikrovýrazy a tím upozornit, jak malinkaté změny v obličeji dokážou projevit danou emoci, to mi přišlo velmi užitečné.
První stránky knihy popisují autorův výzkum, kdy zkoumá, zda jsou emoce napříč kulturami univerzální. V další kapitole se již více zaměřuje na člověka samého a popisuje, v jakých případech člověk emocionálně jedná. Zabývá se tedy například otázkou - Když reagujeme emocionálně, proč se tak děje? Opět autor dodává jednotlivé příklady, kdy si má čtenář představit, kdy naposledy emocionálně jednal a uvědomit si spouštěč jeho emocionálního jednání. Používá k tomu několik postupů, jak ve vás určitou emoci vyvolat, to včetně vyvolání emoce pomocí jejího napodobení mimickými svaly. V tomto mi přijde kniha přínosná ale v pozdějších kapitolách i náročná. Při čtení jednotlivých popisů emocí si čtenář prochází jistou sebereflexí. Autor totiž několikrát vybízí k tomu, aby si čtenář vzpomněl na nějakou situaci, kdy například pociťoval strach nebo hněv... Kolikrát mě to osobně vedlo i k uvědomění si toho, že jsem se nechala svými emocemi unést a zachovala jsem se nesprávně. Naštěstí hned v další kapitole Ekman vysvětluje, jak změnit na co reagujeme emocionálně. Popisuje, co se v naší hlavě děje, když se necháme naším hněvem unést a jak své chování příště změnit.
Nejvíce ovšem oceňuji kapitoly s jednotlivým popisem emocí: smutku, hněvu, překvapení, strachu, odporu a radosti. Hned v úvodu autor poukazuje na odlišnosti emocí a také na to, jak jsou emoce u každého jiné. Pracuje tam tedy s myšlenkou, že rozdělení emocí na dobré a špatné je podle něj zavádějící. Při popisu smutku a utrpení se vám kniha číst lehce nebude, jak jsem již popisovala, Ekman ve vás tuto emoci bude chtít vyvolat, abyste si ji mohli dostatečně uvědomit. Líbí se mi jednotlivé členění kapitol. Nejdříve jsou emoce popisovány teoreticky a pomocí fotografií, dále jak je poznáme u druhých a nakonec jak se projevují na nás samotných.
Na konci knihy si čtenář může udělat test, jak umí číst emoce ve tváři druhých. Je doporučováno si test udělat ještě před přečtením knihy a opakovaně i po přečtení. Dokážete tak porovnat, nakolik vám kniha v rozpoznávání pomohla.
Odhalené emoce Paul Ekman
Proslulý psycholog Paul Ekman v Odhalených emocích vysvětluje kořeny univerzálních emocí: smutku, hněvu, překvapení, strachu, odporu a radosti a na bohatém obrazovém materiálu demonstruje jejich projevy v naší tváři. Kniha, která ... více