Stává se to každému. Sem tam se pozornost od daného objektu odtrhne a vyrazí na trip, bezcílně bloumá po okolí, a poté, když nás něco či někdo vtáhne zpět do přítomnosti, zjišťujeme, kolik nám toho během zamlžení uniklo. Jakožto čtenář se často potýkám s problémy unikání mysli při četbě, a když se dostanu na konec jednoho z odstavců, zjišťuji, že si vůbec nepamatuji, o co v něm vlastně šlo. Problémy se soustředěním mě doprovází i jako studenta, kdy mne daný vyučující nedokáže natolik zaujmout, abychom mu věnovala svou pozornost. Samozřejmě se rozhodujeme, komu či čemu budeme svou pozornost věnovat, někdy ale prostě jen tak zabloudí tam, kam by se zrovna upírat neměla, a to bez našeho zapříčinění. Ale nebylo by špatné ji ovládat, mít pod kontrolou, a již nikdy se s problémy soustředěním netrápit?
Lhala bych, kdybych řekla, že přesně to nám kniha nabídne. Pozornost není žádným návodem, jenž nám určí udělat "to a tamto", po čemž nás efektivní a zaručený výsledek nemine. Přiznávám, že něco na ten způsob jsem já očekávala, přitom jsem knihou zklamána nebyla. Nabídla mi totiž něco mnohem lepšího.
Daniel Goleman je světoznámý psycholog, který proslul díky svému bestselleru Emoční inteligence o porozumění emocím jiných lidí a řešení těch vlastních. Jakožto vědecký publicista nám ve své Pozornosti nabízí náhled na pozornost jako takovou, odhalení, co se za tou pozorností vůbec skrývá, nebudeme ochuzeni ani o informace o tom, jak v kontextu pozornosti náš mozek funguje. A právě s tím byste měli být před přečtením této knihy obeznámeni; často je totiž až příliš vědecká a z některých částí knihy se stávají až neoblomné pasáže - které však stále zkoušejí naši pozornost.
Taková první zkouška přichází hned na začátku knihy, kdy nám autor jen tak zničehonic naservíruje pár otázek týkajících se tématu, které předešle rozebíral. A neboť jsem zjistila, že si nedokáži vybavit žádnou informaci, na kterou se mne zeptal, po stávající dobu četby jsem se Danielovým slovům snažila plně oddávat a věnovat mu svou pozornost. Navíc, jak jsem zmínila výše, když se najednou objeví dlouhá část plná lékařských faktů, chce to vskutku píli, však potrénování sklidí svůj úspěch.
Po dobu četby této knihy jsem si hodně uvědomovala - což je celkem patrné, vzhledem k tomu, že jsem četla knihu o zbloudilé pozornosti -, jak často svou pozornost ztrácím, a začala jsem pracovat na tom, abych ji ihned, jak si jen všimnu, že se odklonila od relevantního bodu, navrátila zpět. Kdybych počkala, s tím samým by mi pomohl i Daniel ve svých kapitolách o soustředění, sebeuvědomění a chytrých cvičeních právě na naši pozornost.
Pokud se zrovna nevěnuje mozku, mysli, odborné terminologii, či dalšímu, Daniel nás místy v knize i poučuje o pozornosti v mezilidských vztazích a nabádá nás, abychom pro příště zkusili svou pozornost věnovat těm, s nimiž komunikujeme - abychom se jim při rozhovoru dívali do očí, snažili se jejich slova vstřebávat a nesledovat při tom nejnovější statusy na facebooku; samotnou pozornost s technologiemi spojenými v knize Daniel rozebírá rovněž.
Kniha je rozdělena dohromady do 7 specifických částí, jejichž podkapitoly začínají všechny dosti podobně. Daniel Goleman je jedním z těch lidí, kteří "znají všechny" a nová témata rád volně začíná nějakým příběhem ze života. Dozvídáme se tak kupříkladu o tom, jakou spojitost mezi sebou má pozornost a úspěch George Lucase (režiséra Hvězdných válek), nevěnované pozornosti hrozbě ve formě globálního oteplování, získáváme přehled o funkci empatie - přes všechna svá životní zpestření se však vždy dostane tam, kam svou studii chtěl zavést prvotně, proto nám obdobné odlehčení nebude nikterak vadit, naopak ho vřele uvítáme, jelikož nebudeme muset stále plavat ve všemožných termínech z lékařství.
Pozornost je beze sporu skvělou knihou, již jsem si rozhodně ráda přečetla. Přestože v některých pasážích budete tu "skrytou cestu k dokonalosti" hledat poněkud urputně, zda Danielovy poznatky nebudete číst lehkovážně a alespoň se pokusíte mu svou pozornost věnovat, s pozdějším vnímáním vašeho okolí byste neměli mít problém. Díky této knize se nejen dozvíte, že existují tři druhy pozornosti, naučíte se je však praktikovat v konkrétních situacích, a správné používání jich může od základů změnit váš život. Autor po vás chce jediné - abyste mu na všech stranách věnovali svou pozornost. Jak praví samo nakladatelství, "tato knížka nemusí, ale může změnit váš život. Pokud se jí to podaří, změní skrze vás celý svět." A já uznat musím, že tato kniha se velkým dílem podílí na tom, že můj život se den ode dne mění, a to k lepšímu.
Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman
Kniha Pozornost – Skrytá cesta k dokonalosti je o životě v éře neustálého vyrušování, o klíčovém vlivu soustředění na náš úspěch i pocit štěstí a také o hledání nástrojů, jak zvýšit soustředění uprostřed vřavy moderního života. Dí... více
Díky, četlo se mi to krásně a navnadilo mě to k přečtení knihy.