Pořádná řežba s pořádným hrdinou
recenze
Solomon Kane: Ďáblův hrad (2010) / StankaNechte se šlachovitýma rukama Solomona Kanea vtáhnout do víru nebezpečí, hrůzostrašných tajemství, dokonale zamotané dechberoucí zápletky, jejíž nitky vedou do nečekaných rozuzlení. Zaručuji vám, že komiks „Ďáblův hrad“ zasazený do středověku, má pro vás nachystáno opravdu mnoho a čas na nějaké vroucí odříkání modlitbiček náš hrdina rozhodně mít nebude…
Ústřední postavou komiksu je Solomon Kane – puritán oděný do černé od hlavy až k patě, se stále zachmuřeným výrazem, jež v rukou třímá meč potřísněný krví a vše činí ve jménu božím. S modlitbou na rtech kráčí krajinou a žádná křivda neunikne jeho pozornosti. Poté, co zavítá do Černého lesa a objeví zde oběšeného mladého chlapce, se s pohledem upírajícím k nebi zapřisáhne, že v tomto kraji nastolí spravedlnost a pomstí smrt nevinného mladíka, ať to stojí cokoliv. Najde viníka a očistí tuto zemi od zla, z jehož hlubin vyvěrají takové zvrácenosti. Na své pouti se seznámí s podivínem Johnem Silentem, který mu převypráví příběh o baronu von Stalerovi, majiteli zdejšího Ďáblova hradu, který je prý za onu nelidskost zodpovědný… A tak se společně vydávají vstříc onomu muži, onomu místu, ze kterých se později vyklube jedna noční můra za druhou. Svede „náš spasitel“ úspěšný boj s nepřáteli, jež jsou pohromou tamních lidí? Zjistí nakonec, kdo za tím vším stojí? Kdo (nebo co) ho na hradě, zahaleného do ponurého oparu hrůzného tajemství přivítá a co s tím vším má společného mrtvý kněz, o němž se vypráví, že byl posednutý ďáblem? Chcete-li se dozvědět, jak to skutečně bylo, začtěte se, nebudete litovat!
Komiks o muži, který se setsakramentsky umí ohánět zbraněmi a neštítí se ničeho a nikoho, z dílny Roberta E. Howarda ověnčený skvělým scénářem Scotta Allieho a ilustracemi pánů Maria Guevary a Dava Stewarta jistě nesmí uniknout žádnému milovníkovi komiksů a už vůbec ne fanouškům legendárního „nabušeného“ barbara Conana. S jistotou vám mohu říci, že Solomon rozhodně není žádná nepovedená postavička, která žije tak trochu za Conanovým stínem.
Mistrné kresby vzniklé obratnýma rukama výše zmiňovaného dua ilustrátorů, kteří se na knize opravdu výtvarně vyřádili (samozřejmě v dobrém slova smyslu), vás natolik ohromí, že se od komiksu nebudete moci odtrhnout. Několik stránek na konci knížky je věnováno právě tomu, jak takové kresby pro komiks spatřily světlo světa. A rozhodně to ilustrátoři neměli jednoduché, ale jejich práce je natolik dokonalá, že každý jejich tah, každá myšlenka na to, jak zvěčnit onoho puritána a jeho příběh je promyšlená do nejmenších detailů. Tento komiks rozhodně nepatří k těm komiksům, které hýří velkou škálou barev. D. Stewart se zaměřil na určité barvy – břidlicově šedou, půlnoční modř a hnědo-oranžovou – tato temná kombinace dokonale vystihuje samotnou drsnou atmosféru knihy. Guevarovy kresby nejsou realistické, nicméně sugestivně vystihují celkový scénář knihy. Jejich až rozmazaný mlhavý dojem je perfektní.
Finální verdikt: Můžete se těšit na pořádnou fantasy řežbu 16. století, ve které nechybí akce, démoni, spousta krve, řinčící zbraně, dokonalý hrdina a to vše završující depresivní atmosféra, ze které syrovost jenom prýští. Rozhodně vám knihu doporučuji. Sáhněte po ní a nebudete litovat. Čeká na vás super počteníčko i pokoukáníčko...
Solomon Kane: Ďáblův hrad Scott Allie
Mezi hrdiny bez bázně a hany, kteří se zrodili ve fantazii amerického spisovatele Roberta Ervina Howarda, vyčnívá, vedle barbara Conana, puritánský válečník Solomon Kane. Jeho dobrodružství se odehrávají v reálném šestnáctém stole... více