Příchod proroka

recenze

Duna (2006) 5 z 5 / bob0795
Duna

Duna ani zdaleka není "jen" sci-fi, dokonce to není ani "jen" jedno z nejlepších sci-fi všech dob, ale dílo dalece přesahující rámec žánru. Takřka dokonalý a velmi komplexní příběh dopodrobna popisuje vznik kultu osobnosti a následnou reinkarnaci staré víry a náboženství jedné opovrhované nehostinné planety. Až s mrazivou přesností odhaluje náboženský fanatismus, který přichází záhy. Kniha je napsána až s filozofickým podtextem, dotýkající se i dnes velmi citlivých témat. Vznik proroka a mesiáše není nikdy jednoduchý a samotný idol je to, oč tu kráčí.

První díl z dlouhé série je jednoznačně nejlepší a přečíst by si ho měl každý, koho daná témata zajímají. Další knihy ze série pro mě postupně ztrácely na své poetice, značná překombinovanost a neustále se měnící hlavní postavy s velmi častou "reinkarnací" těch původních tomu moc nepřidali. Nakonec jsem měl pocit, že vlastně každý, kdo se na scéně od dob Muad'diba objevil, je ekvivalentem marvelovského superhrdiny, který je zdánlivě nezničitelný. Zdánlivě. Pak nastává přehnaný sentiment a... a pak nic... Tedy než se na scéně objeví další "superhrdina", což je hned v následující kapitole.

I navzdory sestupné kvalitě celé série si troufám říct, že je napsaná opravdu krásně a jedná se o jednu z nejdůležitějších a nejlepších nejen ve svém žánru.

Duna Duna Frank Herbert

Sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science-fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořád... více