Půvabný průvodce čtvrtí, která je trnem v oku každému "slušnému" Brňákovi

recenze

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem (2016) 5 z 5 / hanka5304
Brnox. Průvodce brněnským Bronxem

Jaký význam v sobě skrývají uvozovky u slova slušný, nechť si každý doplní podle svého. V Bronxu jsem několik let pracovala, znám to tam a vzpomínám v dobrém. Snad i proto mě průvodce nadchnul. Jde o knihu zábavnou, barvitou, různorodou a autentickou, asi tak jako obyvatelstvo zmíněného ghetta, které, jak autorka hned zkraje upozorňuje, netvoří zdaleka jen Romové. Ačkoliv převažují posbírané citace a příspěvky od místních, najdete v ní fotografie, náčrtky tetování, mapku, odkaz na YouTube, nápisy nazdech, vtipné mystifikace. Obsahuje i texty odborníků, jejichž prostřednictvím Kateřina Šedá nechává čtenáře poznat dosud opomíjené aspekty Bronxu jako například fakt, že zde roste řada léčivých bylin (no kdo by to čekal? :-) ). Velmi silná je kapitola z historie o odsunu židovského obyvatelstva a kapitola a dětství v Bronxu.
Kateřině Šedé se hezky podařilo vystihnout unikátní prostředí -se vším vtipem, hořkostí , nadějí i beznadějí. Během čtení mě zamrzely tři věci. První bylo použití názvu Brnox. Zjevně odkazuje na Brno, ale ještě jsem se nesetkala s tím, že by tak ghettu někdo říkal. (Proto to vesele ignoruji i v této recenzi.). Za druhý přešlap považuji to, že autorka příliš mnoho prostoru věnovala návštěvě Zdeňka Pohlreicha (v rámci natáčení pořadu Ano, šéfe), ale chápu, že to v době sbírání materiálu na knihu hýbalo místní scénou. Do třetice jsem se zarazila nad tím, že některé citáty jsou v knize dvakrát- jednou jako text, podruhé o kousek dál jako ilustrace. Vadilo mi, že je čtu podruhé.

Celkově to ale na mém zážitku z knihy neubralo, a proto doporučuji průvodce každému, kdo se někdy v lokalitě pohyboval a všem, kteří chtějí nahlédnout do romské kultury. Je otázkou, zda z knihy bude nadšený i někdo, kdo si chce přečíst o Brně. Podle mého názoru už na něj "romská stránka" knihy bude moc.

A zakončení ve stylu brněnského Bronxu? Rakovinu na všechny, kdo dají knize méně než 90%. :-D

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Děti v Brnoxu se bojí much. Mladý klavírista Radek Bagar vyhrál několik mezinárodních soutěží. Bezdomovci v parku u Alberta navrhují rozdělení laviček: na některých by oni spali, na jiných by se provozovaly sexuální služby. Jeden ... více