Román jako dokument

recenze

Chudí v Lodži (2011) 4 z 5 / honZic
Chudí v Lodži

Českým čtenářům se poprvé dostává do rukou román jednoho z nejpopulárnějších švédských autorů současnosti Steveho Sem – Sandberga. Jedná se o jeho poslední román Chudí v Lodži, který byl ve Švédsku oceněn Cenou Augusta Strindberga a rovněž nominovaný na Cenu Severské rady. Kniha se setkala s velkým úspěchem a v současné době se chystají překlady do dalších dvaceti jazyků.

K odvyprávění příběhu lodžského ghetta zvolil neobvyklou formu. Právem byla kniha nazývána ihned po svém vydání jako nejlepší švédský román posledních třiceti let.

Kniha je totiž neobvyklým románem striktně drženým v mantinelech dokumentární literatury. Příběh samozvaného vládce lodžského ghetta, v kterém nacisté za války soustředili na dvě stě tisíc Židů, židovského staršího Mordechaje Chaima Rumkowskeho, se opírá o historická fakta a o kroniku samotného ghetta. Sandberg neváhal do knihy zapojit přetisky veřejných vyhlášek, korespondence ale i například fotografií, kterými oddělil každou část knihy. Historie je tak překlenuta románovou imaginací a mistrnou fabulací autora.

Román, potažmo autor otevírá spoustu otázek. Odpovědi však dává nejednoznačné a čtenář si tak z nastolených fakt musí názor utvořit sám. Jedna otázka však ční nad všemi v knize vyřčenými. A to zda byl Mordechaj Chaim Rumkowski chladnokrevným vrahem a zrádcem svého národa, nebo díky své pragmatičnosti spíše dočasným zachráncem mnoha lodžských Židů? Sandberg nastiňuje veškerá jeho morální dilemata, kterým musel jako „vládce“ ghetta čelit a poukázat na jeho charakter. Názor je na každém čtenáři. Sandberg však neváhá velice plasticky zdůraznit Rumkowskeho jeho charakterové vady mezi kterými je například systematické zneužívání dětí v sirotčinci či jeho vlastního adoptivního syna.

V čem je však kniha naprosto výjimečná je mistrné zachycení každodenního života v ghettu. Všudypřítomný boj o přežití, hlad, bezpráví, korupce, nedostatek místa na ubikacích a v neposlední řadě strach mísící se s naději při odjezdech transportů.

Sandberg líčí příběhy obyvatel ghetta er-formou bez veškerého sentimentu, což mu dává volné pole působnosti ve střídání úhlů pohledu. Ale hlavně si může zachovat náležitý odstup nad líčenými událostmi.

Obsáhlý román Chudí v Lodži je velice důležitou součástí moderního kánonu světové literatury. Čtenáře nutí přemýšlet a nezapomenout na důležitou událost moderních dějin. Připomíná všudypřítomný strach, ale i naději s mnohdy naivní vírou v lepší budoucnost.

Chudí v Lodži jsou výjimečnou knihou vyprávěnou neobvyklou formou románu-dokumentu , jenž se nezabývá těmi, kteří válku přežili. Ale naopak těmi, kteří ji nepřežili.

literárně - kulturní časopis H_aluze


Chudí v Lodži Chudí v Lodži Steve Sem-Sandberg

Do malého lodžského ghetta ve čtvrti Baluty, které sloužilo „konečnému řešení židovské otázky“ v letech 1940–1944, soustředili za války nacisté na dvě stě tisíc Židů, z toho pět tisíc lidí z Čech. Autor provází čtenáře životem toh... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

Koka
11.04.2015

Začátek této "recenze" považuji za matoucí - vyvolává dojem, že jde o novinku, ale ten román u nás přece vyšel snad někdy před 5 lety, takže se "českým čtenářům dostává do rukou" už pořádně dlouho. A, žel, nic, opravdu nic nenasvědčuje tomu, že by byl nejlepším švédským románem posledních 30 let. Jeho dokumentární hodnota je značná, ale "umělecký dojem" je nepřesvědčivý.