Sedm nejhorších rodičovských omylů

recenze

Sedm nejhorších rodičovských omylů (2002) 4 z 5 / Galloway
Sedm nejhorších rodičovských omylů

Ke knize jsem se dostala úplně náhodou. Chtěla jsem si objednat jinou knihu od jedné paní, a když jsem listovala jejím seznamem narazila jsem na tuto a říkala jsem si, že by se mohla hodit.

Když jsem začala číst, hlavou mi běželo, že žádnou chybu, kterou zde autoři zmiňují, ve výchově nedělám, a proto mi tato kniha asi moc nepřinese. Asi kolem šedesáté stránky přišel obrovský zvrat a já začala knihu opravdu hltat. Během asi 3 dní jsem ji celou přečetla.
Omyly se řadí do sedmi kapitol:
- děláte z dítěte mimino
- odsouváte manželství na poslední místo
- tlačíte dítě do příliš mnoha činností
- zanedbáváte svůj citový a duchovní život
- snažíte se stát nejlepším přítelem svého dítěte
- neposkytuje dítěti strukturu
- čekáte, že dítě splní vaše sny
+ plno řešení, jak tyto omyly řešit.

Na knize se mi opravdu líbilo, že zde byla popsána situace, dále co je špatně a jako poslední řešení prostě skvělé.
A co si z knihy odnáším? Pro mě asi dvě nejdůležitější věci.
1. Pokud chceme dítě změnit jako takové, měli bychom se nejdříve pozastavit nad sebou a vyřešit si své problémy z dětství.
2. Soustředit se plně na jednu jedinou změnu ve výchově dítěte a důrazně na ni trvat.
Jednu hvězdičku strhávám za to, že zde bylo plno příkladů a problémů, které se týkají amerických dětí. A co si budeme povídat, Amerika je tak trochu jiný svět a naše výchova je odlišná. Jinak jsem byla s knihou maximálně spokojená.

Sedm nejhorších rodičovských omylů Sedm nejhorších rodičovských omylů John Friel