Slovenský Mario Puzo udeřil!A věřte, že vám vyrazí dech!!

recenze

Na smrť I. (2012) 5 z 5 / vorenus
Na smrť I.

Ze začátku sledujeme příběh dvou chlapců, který se odehrává ve slovenském městečku těsně před druhou světovou válkou. Kamarády ovšem rozdělí jedna nešťastná událost a cesty židovského a německého chlapce se nuceně rozchází. Viktor utíká do Ameriky, aby se posléze prosadil, jako jeden z obávaným gangsterů a Karl o pár let později vstupuje do služeb třetí říše. Jejich cesty se ovšem mají ještě významně protnout a možná to bude až NA SMRT.

I když se jedná pouze o román, tak mu nechybí reálná historická fakta. Protože většina věcí se opravdu odehrála, ať už v prostředí mafie a nebo událostí kolem Německa a to před válkou i během ní. Autor si jen do historie vložil pár svých postav a vytvořil opravdu mrazivý příběh.

Pokud už jste od pana Kariky něco četli, tak vás nezklame ani tentokrát. A připravte se opět na to, že to bude chtít silný žaludek!!

Slabším povahám bych knihu nedoporučil, protože si v ní autor opravdu nebere servítky a občas jsem měl problém vůbec otáčet stránky a to ne z důvodu, že bych se nudil, ale protože jsem měl sevřené všechny vnitřnosti úzkostí.

Do detailu se dozvíte, jak fungovala třetí říše a jaké zvěrstva se v ní děly a na druhé straně oceánu nás čekají detailní pohledy a popisky praktik neméně surových mafiánů.

Je jen velká škoda, že se knihy pana Kariky nepřekládají do češtiny. Po výborném románu Ve stínu mafie z roku 2011 bohužel nic dalšího nevyšlo. A po čtyřech letech čekání jsem se rozhodl, že si knihu pustím do žil ve slovenštině a chybu jsem rozhodně neudělal. I když by ten prožitek v českém jazyce byl možná ještě intenzivnější.

A pokud máte rádi knihy M.Puza, tak věřte, že pana Kariku budete milovat.

Celkové hodnocení 90%

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Mrazivý triler o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. Dvaja nerozluční priatelia vyrastajú koncom dvadsiatych rokov minulého storočia v malom slovenskom meste. Po tragickej udalosti sú nútení utiecť do zahr... více