-

Svět si vás buď kupuje, nebo prodává

recenze

Pohřbívání svobody (2017) / RenataP
Pohřbívání svobody

Tohle je jedna z knih, kterou bych tak ráda si užila načtenou! Aby vynikla její dramatičnost, vtip, nadhled a lehkost, se kterou se vám doslova vryje pod kůži a stane se návykovou. No ano, i ten, kdož se o politiku nijak nezajímá, se najednou ocitne uprostřed boje o moc, boje o Evropu, uprostřed zhoubného bujení médií s jejich cíleně ovlivňovanými zprávami a snad i uprostřed pesticidy postříkaného pole, z něhož plodiny poputují stovky kilometrů od svého „rodiště“. Jestli z toho všeho máte zmatek, tak věřte, že přesně to se tady budete dozvídat. Nesmyslnost či spíše nelogičnost celého nastavení Evropy, a to nejen z toho „vůdčího“ hlediska od lidí, kteří by měli státy chránit a rozvíjet. Nesmyslnost to není, to vám dojde vzápětí, že jde vlastně o dobře promyšlený krátkozraký systém pro obohacení jistých skupin. No a pak tu máte i zajímavá pojednání o toku financí, jejich významu, také o školách a vzdělávání, všechno v pohledech, které se neomezují jenom na Evropu, ale i na pohledy globální.
A to je samo o sobě zajímavé, protože k takovým informacím se každý den běžně nedostaneme.
V čtivém a živém textu si jen čas od času vzpomenete, že čtete zprávy, informace a výzkumy ze zahraničních zdrojů nebo z osobních zkušeností samotného autora. Že se díváte na Evropu i naši zemi z úhlů pohledu lidí žijících v zahraničí a že možná vidíte větší nadhled než my tady, v našem malém českém rybníčku. A venku se přitom dějí velké věci...

„Tak se několik stovek investičních analytiků v hrstce mezinárodních agentur v sedlech honáků investorských stád stává nejmocnějšími vládci světové ekonomiky, jejichž úsudky ovlivňují ekonomickou situaci tisíců subjektů a živobytí stamilionů jednotlivců. Zda je to stav dobrý či špatný, si nedovolím posoudit, protože nevím o žádném lepším. Ale dovedu si těžko představit, jak dlouho bych v jejich kůži dokázal tuto odpovědnost nést a zůstávat přitom objektivní.
Zato bych si rád představoval, že vás mezitím mohlo napadnout toto: Hrozící nová celosvětová totalita nemá žádnou loajality hodnou ideologii a její jedinou motivací je, jak na kom a kde co nejsnadněji a nejbezohledněji vydělat co nejvíc peněz.
Všechno ostatní je jí zcela lhostejné, kromě toho, že vše vnímá ve dvou vyhraněných kategoriích podvojného účetnictví: Buď jsme komodita, nebo trh. Pasivum nebo aktivum. Buď si nás kupuje, nebo nám prodává…
… Takovou komoditou a trhem je celá planeta, a podle toho to taky začíná vypadat.“

A proč jsem zmiňovala to načtení? No právě proto, že pohrát si s textem, informacemi, a ještě s intonací hlasu, to by byl koncert. Ale možná jsem jen nakažená pár rozhlasovými hrami, které jsem náhodou našla na youtube a jejichž autorem je právě Benjamin Kuras. A je v nich často sem tam kousavé, sem tam prozíravé a nepříjemné moudro a pravda o lidstvu. O tom věčném boji o peníze a hmotné statky, které jsou přece úplně vším! Nebo nejsou?
Jsou – bohužel o tom je i tato kniha. A tak po nás opravdu možná zbude potopa, pár švábů, které přežijí ten nukleární konec, po němž se opět pomnoží a vlivem evoluce (nebo kvantová fyzika bude hrát také roli?) se z nich vytvoří nějaká ta pěkná a vtipná další civilizace a za miliony let bude zase vznikat podobná kniha psána švábem pro šváby…
O autorovi:
Benjamin Kuras je rodem Zlíňák (4.4.1944) vzděláním Olomoučák (od mateřské školky do konce studia anglistiky), krátce pražský anglický rozhlasový redaktor 1968), od října 1968 Londýňan a český redaktor BBC (od 1969), od roku 1975 britský občan. Autor patnácti anglických a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích. Od roku 1990 přispívá do českých periodik a v mnoha nakladatelstvích vydal velké množství titulů od satirických vtipných náhledů na dnešní svět, po knihy zabývající se vztahem muž a žena, až po knihy věnující se úpadku dnešní civilizace a politickým vlivům (tady je asi nejzajímavější kniha Soumrak bílého muže, Poslední naděje civilizace nebo Češi na vlásku). Z nepřeberného množství lze vybírat doslova donekonečna.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz


Pohřbívání svobody Pohřbívání svobody Benjamin Kuras

S vítaným návratem k tradičnímu černému humoru provází Pohřbívání svobody absurditami, kterými dnes na individuální tvůrčí svobodu a zdravý rozum útočí v křečích politické korektnosti na úrovni lokální, státní, eurounijní a globál... více


Komentáře (0)

Přidat komentář