Hlavní postava příběhu je mladý voják, který bojoval na různých frontách a počáteční nadšení a idea vystřídala po čase už jen letargie a boj o holý život. Na ruské frontě dostává po dvou letech dovolenou a těší se na setkání s rodiči a klidnou zemi bez války. Jeho návrat do vlasti však bude hořký, jako ten nejsilnější pelyněk.
Není potřeba prozradit z děje víc. Kniha je sice z války, ale její děj se odehrává většinou ve válce zničeném Německu. I tak si však děj udržuje velmi vysokou laťku. Hrůza války se prostě neodehrávala jen na frontě. A pan autor nám skvěle vykresluje tehdejší situaci, když není dostatek jídla a každý soused je nebezpečný a i jen jedna špatně vyslovená věta vás může klidně stát i život.
Každý, kdo chce nakouknout na chvilku do atmosféry války rozbitého města od nesčetného bombardování a nebo zjistit, jak se v té době žilo obyčejným lidem, tak má skvělou možnost a věřím, že toho žádný čtenář nebude litovat.
I když je to jen román, tak nesmyslnost války a jejich následků je poučná i po desítkách let od jejího uplynutí a každý myslící tvor by se z minulosti měl poučit.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý a snad by na světě bylo zase o něco líp.
Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)
V tomto románu se autor jakoby vrací ke své prvotině Na západní frontě klid. Děj se však odehrává o dvacet let později, v době, kdy nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku a po počátečních úspěších je tlačeno spojeneck... více
Mám ráda všechny knihy od Remarqua, způsob, jakým svede popsat děj a postavy je naprosto strhávající. A tato patří k těm mým více oblíbeným