Tajemné zmizení Benedicta Finche

recenze

Spálená obloha (2016) 4 z 5 / Eva K.
Spálená obloha

Přestože se fotografce Rachel Jennerové ze dne na den zhroutilo manželství, nad vodou ji stále držela láska jejího osmiletého synka Bena. Když mu během jedné nedělní procházky lesem dovolila, aby běžel k jeho oblíbené houpačce napřed, ani ji nenapadlo, že vidí jeho průzračně modré oči a tmavě pískové vlasy možná naposledy…

Kolem půl páté začala být už pronikavá zima a věděla jsem, že bychom se měli vydat na cestu zpátky domů. Ben nesouhlasil.
„Můžu jít na houpačku? Prosím?“
„Ano,“ přisvědčila jsem. Odhadovala jsem, že i tak dojdeme k autu, než se setmí.
„Můžu běžet napřed?“
Na tento okamžik často myslím, a než mě budete soudit za odpověď, kterou jsem mu dala, chci vám položit otázku. Co uděláte, když jste pro své dítě matkou i otcem zároveň? Mé mateřské instinkty mluvily jasně: chránit své dítě, před vším. Můj mateřský hlas říkal: Ne, nemůžeš, jsi moc malý, chci tě k houpačce zavést a chci tě mít na očích na každém kroku. Ale v nepřítomnosti Benova otce jsem si pomyslela, že je také mou povinností dát v myšlení prostor jinému hlasu, otcovskému. Představovala jsem si, že by tento hlas Bena povzbuzoval, aby byl nezávislý, riskoval, samostatně objevoval život. A ten hlas říkal: Samozřejmě že můžeš! Běž!


Když Rachel k houpačce dojde, nemůže Bena nikde najít. Přestože se do pátrání po jejím synovi postupně přidávají kolemjdoucí a posléze i policie, po chlapci jakoby se slehla zem. Na les padne tma a spouští se hustý déšť, který přechází v silnou bouři. O pár hodin později nachází policie uprostřed lesa chlapcovy šaty…

Psychothriller Spálená obloha je literárním debutem anglické spisovatelky Gilly Macmillanové. Předtím, než založila rodinu, pracovala pro The Burtlington Magazine a v Hayward Gallery. Letos v březnu by autorce měl vyjít její druhý román Butterfly in the Dark. V současnosti Macmillanová pracuje na své další knize a psaní se věnuje na plný úvazek.

Příběh Rachel Jennerové a její syna Bena je s odstupem jednoho roku vyprávěn prostřednictvím vzpomínek dvou klíčových postav tohoto románu – Benovy matky a policisty Jamese Clema, který má vyšetřování chlapcova únosu na starost. Díky tomu nám autorka umožnila nahlížet na zmizení Benedicta Finche hned dvěma odlišnými pohledy – s Rachel prožíváme její bezbřehý strach o syna, ale i úzkost spojenou s negativní mediální publicitou, neúnavný policista Jim nás oproti tomu seznamuje s klasickými vyšetřovacími metodami a společně s ním hledáme stopy, které by vedly k odhalení Benova únosce či vraha.

Autorce se povedlo ve svém románu vykreslit jeden velmi zajímavý jev – zatímco Rachel slouží její vyprávění jako pomyslná tlustá čára, kterou chce za osudnou nedělí udělat, aby mohla zase žít dál, na Jima má Benův případ s přibývajícím časem čím dál větší dopad, který ohrožuje nejen jeho kariéru u policie, ale i duševní zdraví. A právě tato hra s psychikou postav funguje jako zdařilé ozvláštnění knihy.

Pomyslnou autentičnost příběhu dokresluje nejen přesně stanový čas, v němž se kniha odehrává, ale také uvedené pomocné materiály, které se zabývají chlapcovým zmizením. Macmillanová do svého románu zařadila fiktivní úryvky online příspěvků, komentáře z internetových diskuzí, novinové články, přepisy Jimových sezení s psycholožkou nebo citáty z publikací věnujících se tématu unesených dětí.

Kromě dobře vystavených postav má Spálená obloha ještě jeden triumf, a tím je pomaličku se zvyšující se napětí. Od začátku vás kniha strhne natolik, že se od ní nebudete moci odtrhnout a budete ní nedočkavě listovat, dokud se nedozvíte, co se s Benem Finchem stalo. Spisovatelka využívá nejen u autorů detektivek oblíbenou techniku střihu, kdy v tom nejnapínavějším momentu kapitolu ukončuje a mění vypravěče. I se stopami vedoucími k odhalení pachatele pracuje Macmillanová velmi opatrně, aby zápletku nevyzradila příliš brzy. Čtenář si na její rozluštění bude muset počkat, dokud nedojde na poslední stránky knihy.

Pochvalu si zaslouží i autorčin obraz veřejnosti, kterou zachycuje v jejím nejhorším světle – jako nelítostný dav, který vykřikuje rozsudky mnohem dříve, než padne jakékoliv obvinění. Přestože neexistují žádné důkazy, že by za synovo zmizení mohla jeho matka, nejen bulvární média, ale i „seriózní“ deníky a potažmo celá společnost Rachel z Benova únosu viní, a zatímco jejího ex-manžela Johna Finche, váženého dětského chirurga, litují.

Důležitým poselstvím knihy je pokus o vyvrácení zažité teorie dobrého světa, v němž se slušným a dobrým lidem zlé věci nedějí a obětí se stává pouze ten, kdo si to z nějakého důvodu zaslouží. Macmillanová zdůrazňuje, že špatné věci se mohou stát komukoliv, bez ohledu na to, zda si o ně koledoval, či nikoliv. A proto je potřeba ke každé oběti přistupovat soucitně a s empatií.

Pokud vás baví knihy od spisovatek Gillian Flynnové nebo Lisy Gardnerové, tak vás pravděpodobně zaujme i prvotina Gilly Macmillanové Spálená obloha, jež je z hlediska kvality s úrovní jejich románů srovnatelná.


Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Stačí jen okamžik – a život se změní v peklo. A umí ho vykreslit nejen Gillian Flynnová... Rachel Jennerová zůstala na moment pozadu. Od té chvíle se její osmiletý syn Ben pohřešuje. Avšak co se vlastně onoho osudového odpoledne... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

Babouš
19.02.2016

Skvělá, opravdu důkladná recenze :) Po knize se určitě podívám!