Takhle Sherlocka neznáte!

recenze

Mr. Holmes (2015) 4 z 5 / Babouš
Mr. Holmes

Remaky, přepracované verze a parodie jsou přirozenou součástí kultury, tedy i literatury. Už Shakespeare si „vypůjčil“ Hamleta z dánských pověstí, Jules Verne zase rozvíjel příběh hraběte Monte Christa. Ve filmovém umění všichni jistě dobře znají případy King Konga, Drákuly nebo Frankensteina, které jsou kvůli neutuchající popularitě ztvárňovány znovu a znovu.

Jednou z literárních postav, která byla a je adaptována znovu a znovu, je detektiv Sherlock Holmes, původně výtvor spisovatele Arthura Conana Doylea. První povídka s Holmesem – Studie v šarlatové – vyšla už v roce 1887. Kromě klasického Holmese s dýmkou a vtipnou čapkou dnes ale všichni znají i cool Sherlocka v osvěžujícím podání mladého Benedicta Cumberbatche.

A velice zajímavý pohled na nejchytřejšího detektiva v historii literatury přináší i román Mr. Holmes od Mitche Cullina. V jeho verzi je Sherlock třiadevadesátiletý stařík, jemuž už neslouží ani tělo – musí chodit o holích, ani mozek – neustále zapomíná a přestává rozlišovat přítomnost od minulosti. Nikdo zkrátka nemládneme a nevyhne se to ani těm nejlepším z nás, snaží se říct autor.

Na jednu stranu nám je sešlého Holmese líto, na druhou stranu se z něj ale stal občas až jedovatý stařík, který absolutně nedbá na city ostatních. Říká se, že stáří podtrhne lidský charakter a zdůrazní jeho vady, Sherlock je proto prostě svéráznější než ve starších příbězích.

Mr. Holmes se odehrává ve třech dějových rovinách. První v roce 1947, kdy se Sherlock vrací z Japonska do svého domu na venkově a stará se o včely, pozoruje moře a snaží se syna své hospodyně naučit některým svým životním zkušenostem. V této části Holmes osciluje mezi arogantním necitou a milým staříkem, který propadá stařeckým neduhům. Druhá linie se odehrává v Japonsku krátce po skončení druhé světové války a Holmes zde navštěvuje muže, který tvrdí, že Sherlock má nevyřízené účty s jeho otcem. Jenže on si na nic nevzpomíná. Třetí příběh je v podstatě sepsaný příběh ve stylu A. C. Doylea. Popisuje Sherlocka Holmese v nejlepších letech, který pátrá po příčině podivného chování manželky svého klienta.

Takže si to shrňme! Kniha je napsaná čtivě, ale přitom s citem. Mitch Cullin, ač Američan, používá britské výrazy, zdvořilostní fráze, díky kterým jsem si připadal jako ve staré dobré Anglii. Příběh je dobrý, ale nejzajímavější na díle bezesporu zůstává vynikající popis staříka, který se jaksi nemůže smířit s tím, že už mu geniální mozek neslouží tak jako dřív. Sherlock Holmes je totiž navzdory vší auře slávy a výjimečnosti taky jenom člověk.


Mr. Holmes Mr. Holmes Cullin Mitch

Píše se rok 1947 a Sherlock Holmes, nyní třiadevadesátiletý, žije na odlehlém venkovském panství v Sussexu. Stará se o své včely, píše si deník. A zatímco se k němu jiní lidé stále obracejí o pomoc, on sám vzpomíná na cestu do Jap... více


Komentáře (0)

Přidat komentář