Děj druhého dílu začíná v současnosti, resp. v roce 1968, kdy Claire vypráví Rogerovi Wakefieldovi a Brianne svůj příběh a zároveň tím čtenářům shrnuje obsah prvního dílu. Konečně se také dozvídáme, a to prostřednictvím Rogera, který náhodou narazí na staré novinové výstřižky, co se odehrálo po zmizení Claire v roce 1946, a poté po jejím objevení v roce 1948.
Claiřino vyprávění začíná v roce 1744, jímž plynule naváže na konec prvního dílu. A jak příběh pokračuje? James se s těhotnou Claire plaví do Francie, kde mu jeho příbuzný nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i přístup do vyšší společnosti. James mu na oplátku vede obchod s vínem. Claire chce být také užitečná a začne vypomáhat v místní francouzské nemocnici, kde využívá své léčitelské schopnosti.
Oba se tedy ocitají na královském dvoře a seznamují se nejen s Karlem Eduardem Stuartem, ale i se samotným králem Ludvíkem XIV. Čeká je však důležitý úkol. Pokusí se odvrátit druhé jakobitské povstání, které by jinak vedlo ke katastrofální porážce u Cullodenu v roce 1746, při níž by zahynula spousta Skotů.
Po politickém vyjednávání a intrikách panujících na královském dvoře, se Claire s Jamesem vrací na Skotskou vysočinu. Přesto, že je James ve Skotsku prohlášen za psance, je mu umožněn návrat s pomocí krále Ludvíka. Po sluncem ozářené Francii bylo příjemné se opět ocitnout na nám důvěrně známých místech Skotské vysočiny a shledat se s oblíbenými postavami.
Příběh je hned od začátku velmi čtivý, obracíte stránku za stránkou a čas utíká ani nevíte jak. První část odehrávající se v roce 1968 přečtete jedním dechem. Kapitoly čtete se zaujetím, později ovšem nastává zlom a zajímavější kapitoly střídají ty méně zajímavé. Myslím si, že by knize neuškodilo méně stran. Autorka vás ovšem zaujme svými popisy Skotské vysočiny a autentickým vylíčením atmosféry, která vás emočně nabije. S hlavními hrdiny prožíváte jejich útrapy a úskalí, ale i velkou lásku napříč staletími, která překoná cokoliv.
Co se týče vykreslení charakterů postav, čtenář by mohl nabýt dojmu, že v knize o tolika stranách budou vylíčeny do detailu, opak je však pravdou. Knihou projde velké množství postav, přičemž se dějem některé jen mihnou a nestihnou nám přirůst k srdci. Charaktery hlavních postav jsou ovšem vykresleny bravurně.
Claire je hrdinka v pravém slova smyslu - nebojácná, svá, s vlastním názorem, který se nebojí dát najevo. Rovněž je to žena citlivá a plná soucitu.
Co říci o Jamesi Fraserovi? Hodně čtenářek se do něj bezesporu zamiluje, neboť je to muž se srdcem na pravém místě, citlivý, odvážný a statečný. Přesto si myslím, že má i pár špatných vlastností a občas se mi nelíbilo, jak se ke Claire choval. Také mi vadilo, že si stejně jako v prvním díle autorka neodpustila udělat z Jamese superhrdinu. Z velmi vážných zranění se brzy vyléčí a vy můžete mít pocit o jeho nesmrtelnosti.
Musím přiznat, že než děj odehrávající se v 18. století, mě mnohem více nadchl příběh ze současnosti, který měl své pokračování na konci. Dozvíme se více o postavě Rogera Wakefielda, který není jen obyčejným pomocníkem při pátrání. Podrobnosti si však nechám pro sebe. Na závěr budete překvapeni, jak do sebe všechno hezky zapadne.
Pochvalu si zaslouží krásné nové vydání, které se nakladatelství Omega skutečně velmi vydařilo a v knihovně se vám bude hezky vyjímat. Pod přebalem se skrývá stejný motiv jako na přebalu knihy. Krásná je i předsádka, která nám přibližuje a shrnuje historické souvislosti v datech.
Knihu vřele doporučuji čtenářům prahnoucím po milostném příběhu, jenž se odehrává na historickém pozadí, který je navíc opředen hávem tajemna s malou příměsí sci-fi. Autorka má skutečně talent namixovat tyto žánry tak, aby byl spokojený každý čtenář. A pokud knize odpustíte mnohdy až pohádkový nádech, zklamaní být nemůžete.
Vážka v jantaru Diana Gabaldon
Strhující příběh navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. Tentokrát nás ale přivede do Francie, kam Claire a Jamie uprchli před brutálním pronásledováním velitele anglické posádky ve Skotsku. Stanou se svědky plánování dalšího po... více