Vítejte ve Velké Moravě, v období krátce poté co Svatopluk zradil Rastislava a ujal se vlády, době kdy si Frankové chtěli na tuto zem nárokovat práva. A v této pekelné situaci musí kníže Slavomír a jeho druh Erik řešit vraždu Kosory, pána z Bojné. Dokáží najít vraha a zároveň osvobodit zem od výbojných Franků?
Historické romány nejsou jednoduché, tedy pokud chce autor alespoň trochu dodržovat autentičnost. Případ kněze z Bojné se rozhodně snaží být co nejvíc historicky věrný, takže je poměrně jednoduché se do daného období zcela ponořit a náležitě si ho užívat. Nicméně, na druhou stranu se autor poměrně až moc často zabývá různými popisy, které od děje odvádějí pozornost. Neříkám že v malém množství je důležité čtenáře seznámit s tím jak to v daném období chodilo, co se nosilo, jedlo, jak všechno vypadalo, ale právě že jen v určité míře. V této knize toho popisování na mě ale bylo místy trochu moc až to vlastně zklouzávalo k nudnosti některých pasáží což je dost velká škoda.
Co se týče stylu vypravování a použitého jazyka, tady kniha rovněž lehce pokulhává. Spousta výrazů se dost opakovala, jako kdyby autor neměl dostatečné schopnosti se správně vyjádřit. Ne že by to bylo kdovíjak hrozné, ale trochu to bije do očí a může to mírně kazit požitek ze čtení. A když už jsem se vrhla na vypíchnutí věcí které mi moc nesedly, musím zmínit i dělení jednotlivých části či kapitol nebo co to vlastně bylo. Kapitoly obyčejně končí nějkým cliffhangerem (tedy nějakou napínavou částí) či věc rozebírající v dané či předchozí kapitole uzavírají. Tady jsou to ale jen kratší úseky celého děje, většinou useknuté v naprosto nepochopitelných úsecích. Například uprostřed rozhovoru, což mě osobně dost lezlo na nervy a za celou knihu jsem si nebyla schopna zvyknout.
Postavy rozhodně zaujaly, ale po citové stránce nejsou moc výrazné, spíš takové mdlé a měla jsem velké problémy se s nimi sžít. Slavomír, byť je to celkem sympaťák, pak na mě byl až moc dokonalý hrdina. Nenašla jsem žádnou zápornou vlastnost, žádné zaváhání, vždy měl pravdu a vždy mu všechno prošlo a s tím jsem měla problém. Takový člověk v reálu prostě neexistuje a nedokázala jsem se tedy do jeho postavy vcítit.
Příběh, celý příběh je vypravován formou flashbacku (tedy vzpomínek), takže to člověka tak trochu nutí přemýšlet o tom co se stalo v knihách minulých (tedy pokud je minimálně tak zvědavý jako já), ale prvek je to rozhodně velmi zajímavý. Rovněž se tu nacházé dvě roviny. Boj s Franky, který probíhá na pozadí a samotné řešení vražd. Obojí má svá opodstatnění i vyústění a rozhodně to přidává na plastičnosti příběhu. Děj sám se sice zpočátku trochu vleče, ale to jen do té doby než autor osvětlí danou dobu, a jakmile se započne s vyšetřováním přestane se tolik zabývat popisy. Případ samozřejmě začíná triviálně ale postupně se zamotává a ukazuje se, že má co nabídnout a že rozhodně není tak předvídatelný jak by se mohlo zpočátku zdát. Cože je prostě v případě detektivky velké plus.
Závěrem. Tato kniha má rozhodně co nabídnout, a to především svým zajímavým prostředím.
Děkuji nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku
Případ kněze z Bojné Stanislav Češka
Hlavními hrdiny a velkomoravskými „detektivy“ jsou opět Slavomír, kníže z mojmírovského rodu (skutečná postava) a jeho vikinský přítel Erik. Na jaře roku 871 přijíždí za Slavomírem posel z Bojné, mocné soustavy hradišť v Nitravské... více