Vzhůru do oblak...

recenze

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem (2023) 5 z 5 / Kiwi92
Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Myslím, že túto knižku by si mal prečítať naozaj každý. Nie je to len o živote jedného obyčajného človeka, ale o živote človeka, ktorý naozaj celým srdcom miluje svoju prácu a obetoval jej naozaj veľa.

Kniha je písaná vo forme rozhovoru medzi Martinom Moravcom, ktorý pokladá dosť špecifické, trefné a záludné otázky Marekovi Dvořákovi, lekárovi leteckej záchranky. Skrz knížku nás vezme do sveta medicíny, ktorú miloval už ako malý chlapec.

Knížka nás prevedie životom medika, cez prvú pomoc, prácu na urgentnom príjme, v sanitke, či v samotnom vrtuľníku a poskytne nám náhľad do celého systému zdravotníctva v Čechách.

Nikdy som sa o túto prácu nezaujímala, lebo viem, že by som to psychicky nikdy nezvládla. A preto ľudí, ktorý denne zachraňujú životy neskutočne obdivujem. Musia byť vždy v pohotovosti, zachovať kľud a čistú hlavu.

Knížka je naozaj veľmi podrobná, úprimná a priama, Marek Dvořák vždy pridáva príklady zo života a o to viac vás knižka zasiahne. Úprimne môžem povedať, že niektoré príbehy ma dohnali až k slzám, boli veľmi emotívne a smutné, na druhej strane tam bolo veľa životných príbehov, so šťastným koncom a najviac takých, ktoré prinášali nádej,ze aj keď niečo vyzerá veľmi zle, môže to skončiť naozaj šťastne.

Jednoznačne môžem túto knižku odporučiť všetkým. Dozvieme sa veľké množstvo zaujímavých informácií, ale hlavne užitočných informácií, ktoré nám môžu pomôcť v bežnom živote. Ako napríklad prvú pomoc, čo robiť pri rôznych zraneniach a mnoho iných.

Ako druhú knihu tohto roka som si nevybrala zrovna ľahké čítanie, ale môžem vám povedať, že to bola fantastická kniha, ktorá mi dala veľa.

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk.... více