Ztracený svět zajímavosti
Arthur Conan Doyle
Příběhy profesora Challengera / Profesor Challenger série
1. díl >
Dobrodružný vědecko-fantastický příběh o výpravě profesora Challengera do Jižní Ameriky, na území, kde se zachovaly pozůstatky druhohorního života. Čtyřčlenná výprava ve složení profesor Challenger, profesor Summerlee, lord John Roxton a novinář Edward Malone se vydává do Jižní Ameriky na území "Neznáma", aby zde prozkoumala místo, kde dosud žijí druhohorní živočichové. Jejím hlavním cílem je přivézt do Londýna dostatečně přesvědčivé důkazy o existenci tohoto života. Zprávu o výpravě přináší reportér deníku Daily Gazette Edward Malone, který posílá po místních Indiánech průběžné zprávy do redakce v Londýně. Cesta opravdu není jednoduchá, výprava zažije mnohá dobrodružství a několikrát se ocitne v ohrožení života. Všichni se však vrátí v pořádku zpět do Londýna a podaří se jim splnit cíl své cesty... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1992 , Albatros (ČR)Originální název:
The Lost World, 1912
více info...
Zajímavosti (4)
Profesor Challenger se objevuje v dalších čtyřech Doylových knihách. (Kmotr99)
Kniha byla poprvé zfilmována v roce 1925. (Kmotr99)
Se skutečností za románem se čtenář může seznámit např. v knihách ing. Jaroslava Mareše, který po stopách knihy uspořádal expedici. (HTO)
Ivo Fencl, komiks.cz: „V roce 1909 už tehdy velice slavný tvůrce Sherlocka Holmese navštívil přednášku plukovníka Percyho Harrisona Fawcetta, jinak znalce brazilských pralesů. Fawcett, tento voják i cestovatel byl pověstný urputnou důsledností, tvrdostí a až chorobně železnou vůlí. Právě se vrátil do Londýna. Nadšeně na přednášce vyprávěl zhruba toto (parafrázuji): „Osamělé tabulové hory na rovníku o nadmořské výšce přes dva tisíce metrů se tyčí vysoko nad okolní pralesy a náhorní vegetace NA NICH bude určitě zcela odlišná od porostu v nížině... Jsou to ostrovy! Jsou od světa odříznuty a tyčí se uprostřed šumícího a zeleného oceánu džunglí. Noha člověka se ještě nedotkla těch vrcholků. Ony se tyčí vzhůru k nebi jako nějaký ZTRACENÝ SVĚT a po většinu roku jsou zahaleny mračny a mlhou. A tak tam smí naše představivost oprávněně umísťovat království tvorů, kteří už jinde vymřeli. Ano, všude jinde vyhynuli, ne však tam nahoře. Říkám: Izolovány se pravěké příšery určitě i v tuto chvíli toulají po oněch existujících stolových horách. Samy, nikým neohrožovány, ale uvězněny, současně však chráněny nepřekonatelnými skalními srázy a útesy.“ Poutavá přednáška na Doyla hluboce zapůsobila. S Fawcettem se spřátelil a získal senzační podklady pro román Ztracený svět (1912). Ten inspiroval nejen filmy, ale i skutečné výpravy!“ (HTO)
Autorovy další knížky
1978 | Pes baskervillský |
2010 | Případy Sherlocka Holmese |
1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
1971 | Ztracený svět |
1987 | Muž s dýmkou a houslemi |