Vražda Rogera Ackroyda zajímavosti
Agatha Christie
Hercule Poirot série
< 4. díl >
Vražda Rogera Ackroyda – audiokniha obsahuje detektivní příběh podle Agathy Christie, v němž účinkuje Hercule Poirot, vášnivý pěstitel dýní, a řeší vraždu se svou typickou rozvahou a důvtipem. Čte Ladislav Lakomý. Režie Michal Bureš. Chudák pan Ackroyd. Byl duší poklidného Kings Abbot. Našli jej sedět v křesle s tuniskou dýkou v zádech. Vražda tohoto přívětivého pána otřásla celým městečkem. Vyšetřování se rozbíhá a s ním i vzrušující četba detektivky, kterou si Agatha Christie získala skutečnou popularitu a ve které jednoznačně prokázala své schopnosti zaujmout čtenáře a udržet ho v neustálém napětí. Ani v této knize nechybí inteligentní a ješitný mužíček, soukromý detektiv na odpočinku – Hercule Poirot.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2009 , TympanumOriginální název:
The Murder of Roger Ackroyd, 1926
Interpreti: Ladislav Lakomý
více info...
Zajímavosti (11)
Vyšlo v nezkrácené podobě i v audio verzi, čte Ladislav Lakomý. (lioncel)
(SPOILER!) Ve Vlastním životopise (1977) autorka píše:
„Moje první kniha pro nakladatelství William Collins, Vražda Rogera Ackroyda, byla do té doby z mých knih zdaleka nejúspěšnější; vlastně se připomíná a uvádí ještě pořád. Uplatnila jsem v ní dobrý nápad – a zčásti za něj vděčím svému švagrovi Jamesovi, který několik let předtím při dočtení jedné detektivky poněkud popuzeně pravil: ,Dneska se v detektivkách vyklube zločinec z kdekoho – i z detektiva. Já bych chtěl vidět, jak se jako zločinec odhalí někdo jako Watson.‘ (…) Potom mi náhodou velice podobný nápad nadhodil lord Louis Mountbatten, neboť právě on se mi svého času v dopise zmínil, že nějaký příběh by měl v první osobě vyprávět někdo, z koho se později vyklube vrah. (…)
Považovala jsem to za dobrý nápad a dlouho jsem o něm přemýšlela. Samozřejmě jsem narážela na nesmírné potíže. Vše se ve mně příčilo při pomyšlení, že by kohokoli zavraždil Hastings, a rozhodně bude těžké to zpracovat tak, aby v tom nebyl podfuk. Jistě, spousta lidí říká, že Vražda Rogera Ackroyda je podfuk; ale když si ji přečtou pozorně, uvidí, že se mýlí. Drobné časové nesrovnalosti, které tam musí být, jsou vždy krásně zahaleny nejednoznačnou větou, a když doktor věty formuloval, jemu samotnému působilo velké potěšení psát jen a jen pravdu, i když nikoli pravdu celou.“ (JaneBonny)
Sama Agatha Christie tento román v roce 1972 zařadila na svůj (často se měnící) seznam deseti nejoblíbenějších knih vlastní tvorby. Uvedla, že je kniha obecnou favoritkou fanoušků. (JaneBonny)
Agatha Christie řadila tento román mezi své nejoblíbenější. (Gerbasin)
V roku 1926, keď kniha vyšla, spôsobila veľkú vlnu nevôle. Porušovala pár pravidiel z Knoxovho desatora a ľudia ju z protestu nekupovali. (Michaleus)
Kniha Vražda Rogera Ackroyda byla po celosvětovém hlasování vyhlášena třetí nejoblíbenější od Agathy Christie. (Sebasti)
Podle Mystery Writers of America, kteří vytvořili žebříček Nejlepší detektivní romány, se Vražda Rogera Ackroyda umístila na dvanáctém místě ze sta. (Sebasti)
Podle žebříčku 100 nejlepších detektivních románů sestaveným Crime Writers' Association se Vražda Rogera Ackroyda umístila na pátém místě. (Sebasti)
V roce 2013 zvolilo 600 členů britské Asociace autorů detektivek Vraždu Rogera Ackroyda nejlepším detektivním románem všech dob. (pistalka)
Kniha se umístila na 49. místě v žebříčku ''100 nejdůležitějších knih 20. století'' podle časopisu Le Monde (1999). (pistalka)
Autorka byla za napsání románu vyloučena z Klubu spisovatelů detektivek. Kniha se stala jedním z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších detektivních románů vůbec, především pro porušení několika základních pravidel žánru. (pistalka)
Štítky knihy
Anglie vraždy anglický venkov Hercule Poirot Zlatý věk anglické detektivky (1920–1939)
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |