-

Josef Václav Toman životopis

česká, 1912 - 2008

Životopis

V roce 1867 při slovanském sjezdu v Moskvě, za účasti delegace vedené Františkem Palackým a F.L.Riegrem, se mluvilo o tom, že by Češi mohli žít a pracovat i na Volyni v carském Rusku. Během roku se na Volyň vydaly tisíce českých rodin přes Lvov a Brody. V roce 1870 opustil Dolní Beřkovice u Mělníka i Josef Toman s rodinou a přesídlil do Kupičova na Volyni u Kovelu. Tam se mu 19.11.1912 narodil pravnuk Josef V. Toman, jako básník známý jako Tománek.Po válce byla Volyně rozdělena mezi Polska a budoucí Sovětský svaz; po německém útoku na Polsko r.1939 obsadil SSSR Volyň celou. Josef V.Toman-Tománek se tehdy přihlásil do Čsl. armády v Polsku, s kterou měl odjet do Anglie, sovětské orgány mu to však překazily - Toman-Tománek poznal sovětský žalář a otrocké práce, jeho rodina se ocitla na seznamu pro deportaci na Sibiř.
V roce 1941 Volyň obsadili nacisté, drancovali kraj, zabírali sklizeň, mládež vyváželi do Německa na nucené práce, 13.července 1943 gestapo vyvraždilo a spálilo českou obec Malín. Volyňští Češi založili protiněmeckou tajnou odbojovou organizaci Blaník, vydávali časopis Hlasatel a nikdo z členů nebyl prozrazen. Na Volyni působila i polská Armija Krajova, Ukrajinská povstalecká armáda a sovětští partyzáni. Josef V.Toman-Tománek roku 1944 vstoupil do Československé armády pod velením L.Svobody, do níž se dobrovolně přihlásilo přes dvanáct tisíc českých mužů, a též několik set žen. Josef V.Toman-Tománek absolvoval dělostřeleckou školy a byl prvním důstojníkem v palebném postavení. Za bojů ve Sv. Martině na Slovensku rozdal vojákům a osvobozeným občanům celý náklad své druhé sbírky Za svobodu, ve které varoval před otroctvím sovětského systému.
V bojích tehdy padlo přes 3500 volyňských Čechů a několik žen. Většina přeživších se v civilu usadila znovu v Čechách, namajetcích odsunutých Němců; i česká volyňská mládež se z prací v Německu vracela již do Čech. Josef V.Toman-Tománek před odchodem do civilu pracoval při repatriaci volyňských Čechů a soukromně upozorňoval na realitu země Sovětů a hrozící nebezpečí; proto nebyl přijat jako důstojník z povolání.
Po propuštění z armády převzal prázdný a zadlužený obchod v Podbořanech, zvelebil jej a po Únoru 1948 musel předat Národnímu výboru. Pak odjel za manželkou a synem do Aše, pracoval v pekárně až 12 hodin denně. Když se dozvěděl, že se po něm poptávali četníci, roku 1950 přešel ilegálně hranice do Bavorska; ještě před útěkem plánoval odbojové hnutí ANO — armáda národní obrany.
Za ilegální přechod byl krátce vězněn v Hofu, poslán do tábora Válka u Norimberka, v roce 1952 přijel do Ameriky a usadil se v New Yorku. Založil Sdružení volyňských Čechů na pomoc krajanům. Ve vlastní edici českých knih HLAS — VOICE vydával verše krajanů i svoje verše; skládal hudbu; spolupracoval i s Milo Komínkem. V Americe i při cestách po světě se angažoval za osvobození Československa: Nosil v průvodech plakáty; informoval novináře, obracel se na vlády i pohlaváry. V ČSR jej zbavili občanství a v nepřítomnosti odsoudili k mnoholetému žaláři jako nepřítele lidu. V roce 1968 se sešel se svými sestrami v Rakousku.
Začátkem 80. let byl Josef V.Toman-Tománek zvolen místopředsedou Národního svazu českých katolíků v New Yorku. Roku 1989 se stal předsedou Československých legionářů v téže oblasti. Roku 1989 se zúčastnil kanonizace svaté Anežky České v Římě a poutníkům rozdával tiskoviny, povzbuzoval je, aby se domáhali svobody. V roce 1990 zastupoval NSČK při cestě papeže Jana Pavla II. do Prahy a na Velehrad. Po 40 letech se odvážil navštívit svou „neznámou“ českou vlast, po 45 letech i Polsko, za jehož svobodu také bojoval, což ocenila polská exilová vláda i organizace Armija krajowa v Londýně, od nichž obdržel Zlatý kříž a Kříž A. K.
Nyní Josef V.Toman-Tománek žije v Jesenici na Rakovnicku a na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.2007) se sešli gratulanti a gratulantky, aby mu popřáli k 95. narozeninám. Zdůraznili přitom, co Josef V.Tomana-Tománka zdobí: (zdroj životopisu: Svědomí cz.)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.