Jan Keller
česká, 1955
Populární knihy
/ všech 42 knihNové komentáře u knih Jan Keller
Až na dno blahobytu
„Tónem ironizující čtení o jinak neodlehčené skutečnosti toho, že kdo bude chtít zachránit ztýraný svět, bude muset změnit náš společný náhled na struktury státu, trhu a byrokracie. Některé kapitoly mi přišly slabší (televize, politické strany).
Tato čtenářka se ještě víc přesvědčila o tom, že se bude snažit být pružná a vřelá, nacházet ideály, pro která se dá trpělivě snášet, ale že modernímu člověku nedá své požehnání (o které, nutno říct, nikdy nežádal) ani energii, či důvěru.“... celý text
— seethelight
Teď, když máme, co jsme chtěli
„Vůbec jsem to nečekal, ale nakonec to bylo dobré. Takže na rovinu. Tady je nějaká nezaujatost úplně v háji. S Kellerem prakticky ve všem souhlasím a navíc mě moc baví jeho smysl pro humor. Přesto jsem měl obavy.
Číst řadu článků se omrzí a začne to nudit. Podobné sbírky se nečtou dobře. Tady se výběr povedl. Praktický každý fejeton má povedenou pointu. Nebo je kritika článku dovedená do absurdní krajnosti.
Spousta fejetonů pobaví a několikrát jsem vyprskl smíchy. Z toho plyne, že kdo kritiku nevnímá jako vtipnou a nebo s Kellerem nesouhlasí, toho články nebudou bavit a bude se časem hrozně nudit.
To nedokážu posoudit. Fejetony jsou výborné, ale jejich uspořádání ne. Pochází z období od roku 1998 do roku 2008. Po úvodu jsou rozděleny do tří oblastí. Reforma po česku, Politika po česku a Suverenita po česku.
Takže se dvakrát vracíme do roku 1998. To mě nebavilo. Uvítal bych je všechny normálně po sobě. Fejetony se věnují především naší politické scéně a ke konci se řeší umístění radaru, které bylo tehdy aktuální.
Problematika radaru už nebavila ani mě. Ale je na ní vidět bizarní chování politiků. Předmluva je z roku 2008 a závěr je esej z roku 2002. To je komické. Ani v roce 2008 jsme se nedostali k vizím z roku 2002.
Je neuvěřitelné, co se tady dělo. Dál nemá smysl to rozebírat. Přečtěte si to a udělejte si vlastní závěr. K čemu jsem došel já, sem psát nebudu. Ale zmíním pár knih, které mě během čtení napadly.
Prvně je to Stát blahobytu, nebo kapitalismus? (2011) od Picka. Období obou knih se prolíná. Dál mějte na paměti Bez loga (2005) od Kleinové. Zejména vzhledem k naší suverenitě a moci korporací.
Dál mě napadlo Selhání kapitalismu volného trhu a ekonomický úpadek západu (2015) od Robertse. Jeho děsivé vize se vůbec nesplnily. Ale kdo viděl americké zombie, snad začíná chápat, že se něco fatálně kazí.
Uvádí se, že 40 % dnešních deváťáků vykazuje známky deprese. A místo soucitu a empatie se objevuje výsměch o sněhových vločkách. Společnost se divně propadá, jak o tom píše Murray v Podivné smrti Evropy (2018).
Určitě by toho šlo najít víc. Nijak jsem to nepromýšlel. Takže jednotlivé články mě bavily, ale jako celek je to deprimující. Je vidět, že vrcholné elity jsou též vrcholně pokrytecké. Šlechtu už nemáme, ale máme jiný druh nadlidí.
V naší nedávné minulosti neexistuje žádný politik nebo strana či hnutí, se kterým by se dalo sympatizovat. Politika vlády je vždy představována v pozitivním světle. O negativních stránkách se však začne mluvit teprve až nastanou.
Tahle se nechovají lidé, kteří berou vážně odpovědnost za náš stát. Jak dlouho si tento diletantismus můžeme dovolit než tvrdě narazíme? 90% 4,5*“... celý text
— Eldar80
Hybridní politika
„Toto ne... psal jsem zde komentář, ale vymazali mi jej. Dávám jen 50%.“
— jaroslav0572
Svrchovanost zprava i zleva / Zvrchovanosť sprava aj zlava
„Kniha k zamyšlení kam neoliberalismus, progresivní liberalismus směřuje a čím dál více se prosazuje, příklad zvráceného pojetí co je muž a žena, lidé si nebudou rovni pokud žena nebude mít právo na penis a muž na vagínu, stát je povinen toto právo zajistit.“... celý text
— vvikingg
Dějiny klasické sociologie
„Jsem velmi příjemně překvapená čtivostí a srozumitelností. Očekávala jsem se, že půjde o nudný, nezáživný výčet jmen, dát a teorií, a nakonec je z toho nesmírně zajímavá kniha, kterou jsem nakonec přečetla celou a udělala si z ní podrobné poznamky, ačkoli to je nad rámec povinností a obvykle tak aktivní nebyvam. :)“... celý text
— jsemvlastovka
Jan Keller - knihy
Žánry autora
Fejetony, eseje Literatura slovenská Literatura naučná Doprava Politologie, mezinárodní vztahy Psychologie a pedagogika
Štítky z knih
eseje ekologie Slovensko, Slovenská republika česká literatura fejetony Evropská unie politika komunismus sociologie životní prostředí
Keller je 47x v oblíbených.