Richard Panek
americká
Populární knihy
Nové komentáře u knih Richard Panek
Mozek autisty
„Druhé čtení po 7 letech. Začátek o mozku se nepovedl. Temple ráda čte vědecké články a na jejich základě pak píše. To je vidět na Jak to vidím já (2008), kde má každý článek několik zdrojů.
Moderní zobrazovací přístroje ukázaly, že autismus je způsoben odlišnou fyziologií mozku. Ten je tak složitý, že naše poznání pořád nestačí. Z pouhých snímků se autismus poznat nedá. I mozky neurotypických lidí se liší.
S největší pravděpodobností je PAS způsobena nevýhodnou genetickou kombinací a následným vývojem mozku. Temple se pak věnuje vzniku PAS v DSM-5. Upozorňuje na psychologické předsudky.
Vědci nemají smyslové obtíže a takové výzkumy pak chybí. Je málo studií, které zkoumají autismus zevnitř. Vnější chování může mít matoucí příčiny. Smyslové obtíže jsou však u autistů běžné.
Je to užitečné pro všechny, kdo mají potřebu si nastudovat něco o PAS. Důležité je umět odhadnout své silné stránky. A pak trojí myšlení. Vizuální, které je dvojí, fakticko verbální a schematické myšlení.
Nepotěšilo mě to. Nejblíž mám k fakticko verbálnímu, ale ani to mi nesedí. Mám trochu jeden druh vizuálního, takže jsem s obtížemi mohl dělat konstruktéra. A schematické mi prakticky chybí. Programátor ze mě nebude.
I po 7 letech mi v AQ dotazníku vyšlo 34 bodů. (Limit je 32. Kontrolní skupina má 16,4.) Pro zájemce doporučuji. 85%“... celý text
— Eldar80
Mozek autisty
„Naprosto skvělá kniha, jako autistu mne samosebou velice oslovila. Já nejsem zaměřen technicky a logicky, jako Temple, ale právě naopak. Abstrakce je mou silnou stránkou, rychle se učím cizí řeči a výrazy použité v knize, jak tvrdí komentáře výše mne pozastavily, až, když jsem ony komentáře četl. Skvělá kniha.“... celý text
— billie6259
Čtyřprocentní vesmír
„Keďže kolega " parxel " vynikajúco a veľmi obsiahlo napísal vecný komentár k tejto knihe, budem stručný.
Vesmír je večná záhada, neuplynie mesiac aby vedci ( astronómovia, kozmológovia, kvantový, časticový teoretický fyzici) neprišli s nejakou novou teóriou AKO to všetko začalo. Začalo , ako to pokračovalo, pokračuje a bude pokračovať. Je jasné, že toto je boj s veternými mlynmi. Prečo ? myslím si, že horko ťažko kedy ľudstvo príde na to AKO, ak vôbec. Nehovoriac už o najťažšej otázke pre ľudstvo PREČO ? ..prečo to celé existuje a prečo nie je NIČ.
Späť ku knihe, autor je novinár a nie je vedec ! To treba vedieť a je to na knihe poznať ako v kladnom tak aj negatívnom zmysle slova. Vie o čom píše a vie ako to má písať takže v tomto nie je problém. Problém je trošku v tom, že je kniha aj napriek tomu, že je tenká, pôsobí dojmom rozťahanej knihy. Miestami sa autor venuje a odbáča k témam mimo podstaty knihy. Nič hrozné to ale nie je .
A kniha je už v podstate zastaralá, nehovorím o LAMBA-CDM modelu, ten sa javí na dlho, že bude aktuálny a baryonová hmota sa ešte delí na svietivú a nesvietivú. Tak sa nám tých slabých nám známych 4 % hmoty skreše na jedno jediné percento a o zvyšku nevieme nič.
Uniká nám podstata toho čo vlastne je hlavná štruktúra kozmu a na dlho nám aj unikať bude. Objav gravitačných vĺn alebo Higgsovho bosonu je len nepatrný krôčik keďže otvoril ďalšie otázky bez odpovedí.
Kniha približuje začiatky skúmania supernov a ich dôležitosť pri chápaní štruktúr temnej hmoty a energie.
Je to jednoduchá kniha a ako taká učebnica výkladu supernov, chápaniu podstaty hmoty vo vesmíre a celkovo ako funguje kozmológia ( pracuje s celým kozmom, resp. používa najväčšie mierky ktoré človek pozná ).
V úvode sa dozvieme o živote a výskumu výbornej astronómke menom Vera Rubinová ktorá skúmala rotačné rýchlosti galaxii a v podstate dala svetu jedinečný dôkaz existencie temnej hmoty, tzv. plochej rotačnej krivky.
Knihu hodnotím kladne a vrelo odporúčam ako dobrý zdroj tém o hmote vo vesmíre.
80%“... celý text
— zahadum
Čtyřprocentní vesmír
„Čtyřprocentní vesmír je vědeckopopulární kniha popisující objevy a pozorování, které předcházely vytvoření teoretického konceptu temné energie a temné hmoty. Diskuse o jejich podstatě se vedou řadu let a do současné doby se nikomu nepodařilo vysvětlit a experimentálně prokázat jejich existenici. Michio Kaku se ve své knize Paralelní světy příznačně poznamenal, že na vědce v této oblasti čeká celá knihovna Nobelových cen.
Název knihy odkazuje k podstatě celého problému. Podle v současnosti nejlepšího modelu vesmíru tzv. Lambda-CDM modelu, tvoří pouhá 4% vesmíru tzv. baryonová hmota, tedy nám dobře známá hmota, ze které jsou složeny hvězdy, planety, živí tvorové atd. O všem ostatním nevíme téměř vůbec nic. A protože by toho mělo být opravdu hodně: 25% temné hmoty a 70% temná energie, tak je to velký průšvih. V podstatě z toho vyplývá, že v našem chápání vesmíru je něco zásadně špatně. Na druhou stranu, lze tuto situaci chápat i tak, že dozrává doba k tzv. nové fyzice. Tedy k fyzice, která je za standartním modelem a za obecnou teorií relativity.
Tato kniha vám rozhodně nedá odpovědi na zmiňované problémy. Nicméně dozvíte se v ní spoustu zajímavých informací o tom, jak moderní fyzika dospěla k současnému stavu poznání. Od Hubble, Rubinovou a spoustu dalších vědců. Velká část knihy, je věnována problematice hledání supernov a jejich využití v astronomii pro určování vzdáleností a spoustu dalších poznatků. Vše je podáno maximálně odlehčenou formou, tak jak je pro tento typ literatury obvyklé.
Mě osobně se tato kniha velmi líbila, protože autor podle mého názoru velmi dobře popsal vývoj v astronomii a kosmologii, který vedl k vytvoření Lambda-CDM modelu. Samozřejmě v dnešní době je kniha neaktuální v tom smyslu, že není zmíněn objev gravitačních vln, objev Higgsova bosonu aj., ale ono nevadí, protože v oblasti temné energie a temné hmoty zatím nikdo neučinil, žádný zásadní objev.
Knihu doporučuji všem zájemcům o problematiku temné energie a temné hmoty. Přestože je kniha v současné době již lehce zastaralá, neboť neobsahuje nejnovější poznatky, tak se stále jedná o dobré čtení. Rovněž doporučuji přednášku od Petra Kulhánka Temná energie případně o podobně laděné přednášky Davida Hyerovského, které jsou volně dostupné na youtube.
Dávám plný počet hvězd. Podle mého názoru je kniha zde na DB knih lehce podhodnocená.“... celý text
— parxel
Mozek autisty
„Knihu doporucuji i kdyz nekdy jsou tam lekarske vyrazy ,muze lidem rict co prozivaji autiste z pohledu dospeleho autisty,Temple Grandin je skvela a tesim se na dalsi jeji knihu.“... celý text
— veronika3141
Richard Panek - knihy
2014 | Mozek autisty |
2012 | Čtyřprocentní vesmír |
Žánry autora
Literatura naučná Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika Věda Vesmír
Štítky z knih
Panek je 0x v oblíbených.