Čtečky e-knih

DISKUZE » Volná diskuze


pajonek
pajonek 04.05.2014 v 17:31

...zakoupená kniha je chráněna DRM, takže calibr nepomůže....

pajonek
pajonek 04.05.2014 v 17:46

..ještě jednou si přisadím - Čtečka eWooky (Medio) je jeden z největších a nejhorších šmejdů mezi čtečkami !!

shey
shey 04.05.2014 v 17:49

:D souhlasím...já jsem momentálně naštvaná na všechny čtečky! ;o) Děkuji a přeji krásný zbytek neděle!

vincek1
vincek1 07.05.2014 v 17:49

Mám takový dotaz na vás čtenáře z databáze. Uvažuji o koupi čtečky e-knih. Našel jsem zde množství příspěvků na téma, která čtečka je nej a jak komu vyhovuje. Nikdo, ale nenapsal své zkušenosti s vlivem používání této vymoženosti na lidský zrak. Nemusí to být odborný názor, stačil by názor běžných uživatelů na toto téma. Vítal bych všechny názory, už také proto, že jsem čtenář vyššího věku a proto bych si zrak nechtěl přetěžovat. Čtečka mě láká pro své rozměry a kapacitu paměti, ale jak píši, co na to oči? Děkuji a těším se.

rusalka123
rusalka123 07.05.2014 v 18:36

čtečku sama nemám, ale z toho co mi někdo říkal a z logického usuzování bych viděla největší problém, kdyby se četlo na podsvíceném displeji (už jenom ty počítače stačí!) , ale to čtečky nemají...

pajonek
pajonek 07.05.2014 v 18:55

hele, jsem fyzik-optik ...sice se nezabývám brýlovinou, ale tohle jsem musel študýrovat ....
Když sedíš celý den před televizí nebo obrazovkou počítače, určitě si myslíš, že si kazíš oči. Tohle je dávno překonaný mýtus...
Sledování televize, práce na počítači nebo čtení článků a knih na nových technologiích v podobě čteček a tabletů nevede k žádnému kažení očí!
Tohle dlouhodobé koukání na blízko představuje pro oči problém přeostřit zrak do dálky.A to je úplně něco jiného než jakési kažení !
To je ale dáno pouze svalovou křečí, nikoli horšením zraku. Je to obyčejný přechodný jev....
Jakákoliv zraková vada je dána již po narození a záleží na genetice, jak se projeví.
Dřívější technologie skutečně měly na oči negativní vliv. Moderní televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou již relativně bezproblémové. Odpadá mihotání obrazu a obecně kvalita jeho rozlišení se neustále zlepšuje.
Pokud budeme ještě chvíli u compu, tak může dojít opravdu ke komplexu očních potíží CVS (Computer Vision Syndrom) - zarudnutí a podráždění očí, pocit suchých očí, rozmazaného vidění a neschopnost přeostřit na různé ohniskové vzdálenosti. To ovšem zase není kažení očí.
A ted k té čtečce /tablet není určený pro čtení, vysvětloval jsem v jiném foru/
Čtečky patří mezi technické novinky a jsou využívané ve formě tzv. elektronické knihy. Technologie je již přizpůsobena i moderním medicínským poznatkům a splňuje potřebné hygienické normy. "Pro čtení obecně ale platí určitá pravidla, bez rozdílu, ať již se jedná o knihu klasickou, nebo elektronickou.
Oči se nekazí, ALE UNAVÍ špatným osvětlením, dlouhodobým hleděním na stále stejné místo 30-40 cm na čtečce.....
Proto je třeba i ve čtení dělat přestávky a po chvíli zvednout oči od knihy a zadívat se do dálky.
Objeví-li se problém s viděním , závada není ve čtení ze čtečky, ale vlivem genetiky, přidružených chorob - kterým jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, se vám zhoršuje, kazí zrak -- a proto kdo chce na čtečce čísti a přesnou mušku míti - musí při očních potížích navštívit očního lékaře a nevymlouvat se, že si zkazil oči na čtečce
...kurecpalec to jsem se nějak rozepsal


Azizi
Azizi 07.05.2014 v 19:22

Čítanie na čítačke by malo byť úplne šetrné, rovnako ako čítanie z papiera. Pretože ako už bolo spomenuté, nemá podsvietený displej. Tiež mám čítačku a rozdiel medzi čítaním z podsvieteného displeja (monitor počítača, tablety, telefóny, ...) a z čítačky je naozaj obrovský. Mne osobne je podsvietený displej nepríjemný, keďže mám dosť citlivé oči. Čítačku vlastním a tento problém vôbec nemám, takže čo sa očí týka, je to ako čítať z knihy. Naopak ak niekto zle vidí, je možnosť aj zväčšenia písma.

pajonek
pajonek 08.05.2014 v 10:05

...myslím, že není co doplňovat ....jen pro vincka1, co se zmínil o vyšším věku čtenářů čteček - jdu za 51 dní do důchodu ...takže jsem čtenář starého věku - a čtečku vřele doporučuji
...žádné oční choroby, jako zámězy, alergie, infekce, zákaly, ale ani klasické nemoci oka krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost si nevypěstuješ čtením na čtečce
jedině snad to "suché oko" - ale i to spíše chytneš při hledění na tývik či comp - stejně se většinou jedná o kombinaci hledění +suché nevětrané prostředí, prach, kouř, průvan atd ...ale to je běžná choroba milionů lidí.... při velkých potížích vypneš TV a comp, kápneš do oka a na druhý den jedeš dál... jak šlapací kolo

historikola
historikola 08.05.2014 v 11:18

To: Shey

Dobrý den Shey, nevím jak je to dlouho, kdy jste koupila knížku. Ale myslím si, že pokud jste ji koupila online na internetu tak máte možnost do 14 dnů vrátit. Vím, že to u knih moc tedy skoro nejde. Ale když jim napíšete, že na to neupozorňují před nákupem. Tak bych to zahrál na to, že jste neměla dostatek informací z jejich strany a odstoupil bych od smlouvy. A nebo ať Vám knížku dodají v jiném formátu a nebo bez ochrany DRM.
Jinak čtečku pocketbook 624. To Vám chválím. Je momentálně nejlepší na trhu za dobrou cenu. Sám jednu vlastním.

Záloha pro osobní potřebu je možná kamkoliv. Jen nesdílet dál. Pak je to povoleno. Ale stejně si přečtete podmínky před koupí e-booku tam by něco mělo být.

Přeji ať se Vám zadaří.

David

Text příspěvku byl upraven 08.05.14 v 11:21

vincek1
vincek1 08.05.2014 v 17:32

Děkuji všem za příspěvky. Já čtečku zatím nemám, jen občas jsem koukl někomu při jízdě tramvají přes rameno. Zdálo se, že je to čitelné a hlavně na tom měl velký podíl nepodsvícený displey. Jinak pajonku koukám, že stříháš metr do důchodu tak to já budu ode dneška za 54 dní už pět let v důchodu. Ještě jednou všem děkuji za příspěvky a pajonkovi i za dost obsáhlý, který mi rozšířil znalosti v tomto oboru. Díky a hodně hezkých knih přeji.

LuciusWlk
LuciusWlk 08.05.2014 v 23:16

e-bux razí cestu v podporování především svého světem nikde nepodporovaného formátu pro Wooky a Kindle. Knihu jim vraťte a nechte si vrátit peníze a kupte si jí kdekoli v normálnějším obchodě. Např. palmknihy. Otázka zní, zda-li vám vyjdou vstříc a peníze vrátí. Moc bych na to nesázel. Prošel jsem si obchodní podmínky na ebux a mají tam šikovnou formulaci, že kupující si je vědom, že knihy fungují jen na zařízeních wooky ATD. Moc šanci tomu nedávám. Ale zajímalo by mě, co vám napíší a jak se k tomu postaví.
DMR není překážka pro čtení, pouze pro kopírování. Podstatný je v podstatě jen formát knihy. Převádět tento jejich formát knihy navíc s DMR je celkem zdlouhavý a složitější proces.
K Pockebooku gratuluji. Máte nejlepší mašinku na trhu. :))

Text příspěvku byl upraven 08.05.14 v 23:30

rusalka123
rusalka123 13.05.2014 v 21:12

pajonku, ale když se oči unavují stále dokola a dlouhodobě, tak je to přece nějak poznamená nebo ne? Nevím, nejsem odborník, ale čekala bych, že můžou být po čase už trochu otupělé a slábnou, i když nejde přímo o choroby... Ale možná se pletu...

pajonek
pajonek 13.05.2014 v 22:54

rusalinko, ty chceš po mě, abych tady psal seminárku na téma oční choroby?
...nejsem očař - optika, kterou se zabývám já míří do vesmíru ...

V práci sedíme u počítače, večer v pološeru sledujeme děj na televizní obrazovce a pak si čteme v posteli. Oči nám slzí, pálí nebo řežou, jsou unavené. Jak zabránit únavě očí a ještě si udržet zdravý zrak?
Zvýšená únava očí nemusí být vždy důsledkem jejich opakovaného dlouhodobého namáhání, únava očí souvisí také s cukrovkou – s hladinou cukru v krvi kolísá i ostrost zraku. Provázet může i hormonální změny u žen, a to nejen dané menopauzou, ale i při užívání hormonální antikoncepce, a řadu celkových onemocnění. Negativní vliv na oči má samozřejmě pobyt v prašném prostředí, ale i v klimatizované místnosti. Problémy s únavou očí nepochybně zvětšuje zakouřené prostředí.
Také počítač nám může „kazit oči“
Při práci na počítači klesá frekvence mrkání. Oční rohovka a spojivka tak nejsou dostatečně omývány slzami. Tím dochází k poruchám slzného filmu a oči nám nepohodlí dávají najevo pocitem pálení, řezání, zarudnutí.
.....při dlouhé a nepřerušované práci na počítači se může kromě únavy očí objevit rozostřené vidění, bolest hlavy a dvojité vidění........
tady pomůže tzv. oční hygiena /přestat koukat na monitor, po hodině si dát pauzu, během hodiny se několikrát podívat do dálky....
K odstranění těchto potíží stačí používání tzv. umělých očních slz či gelu.
ALE, POKUD ZAČNEŠ MÍT KRÁTKÉ RUCE a špatně vidíš na písmenka z rozumné vzdálenosti, tak utíkej k doktorovi .... to už může být věkem nebo dioptrickou vadou oka
Ale číst papír nebo čtečku se neboj

rusalka123
rusalka123 14.05.2014 v 20:45

pajonečku, děkuju za pěknou seminárku.
Špatné vidění dané věkem mi snad ještě nehrozí...:-)

pajonek
pajonek 16.05.2014 v 17:27

adria - napíšu to asi tak : kdo si koupil Liris a neměl v ruce jinou /pořádnou čtečku/ bude ji vychvalovat ..... nebudu se opakovat k čtečkám, napsal jsem toho dost

pajonek
pajonek 16.05.2014 v 17:34

Adria - nemáš se za co omlouvat !! nebudu přece pořád vypisovat, že nechci mít na čtečce knoflíky, že chci mít pořádnou odezvu , že chci aby četla všechny formáty - atd atd atd

Azizi
Azizi 16.05.2014 v 17:57

Ja mám čítačku (moju prvú) eReading.cz http://oidnes.cz/12/074/cl5/PKA44dabb__MG_8139.JPG ktorú som dostala ako darček, ale viacero vecí na nej mi vadí:
1. nie je dotyková
2. chýba mi anglicko-český slovník
3. je príliš ťažká
4. zdá sa mi pomalá a pár krát mi už aj zamrzla
5. nemám na ňu obal a ani sa mi ho nechce dokupovať, keď neviem či si ju nechám

Od čítačky nechcem veľa, určite žiaden internet atď. Stačilo by mi aby bola dotyková, ľahká, skladná, so zabudovaným slovníkom a vedela dobre otvoriť základné formáty vrátane pdf (v tom poslednom bode som s mojou spokojná).

Zatiaľ sa v tých čítačkách veľmi neorientujem, ale tiež ma celkom zaujala tá PocketBook 624. Ale ak by vám prípadne napadla nejaká iná, ktorá lepšie vyhovuje mojim požiadavkám a nie je od nej o moc drahšia, budem rada, ak mi poradíte :)

Text příspěvku byl upraven 16.05.14 v 18:10

Azizi
Azizi 16.05.2014 v 18:22

Adria Orici: Ďakujem :) A má zabudovaný anglicko-český/slovenský slovník?
Inak ja sa samozrejme chystám prejsť si aj príspevky tu a parametre čítačiek atď., ale moc sa mi do toho zatiaľ nechce :D

Text příspěvku byl upraven 16.05.14 v 18:24

kuceju
kuceju 01.06.2014 v 19:54

pajonek: fakt trefný, myslím, že hodně lidí na to kulilo oči. Ale radši ne moc dlouho, nebo by si je zkazili =P

Miken008
Miken008 01.06.2014 v 20:10

Mám Kindle Paperwhite 2 a nemůžu si ji vynachválit :) Slovník má též

markuc
markuc 13.06.2014 v 14:25

knihy ctu vetsinou na ctecce Pocket Book 626 (Touch Lux 2 - drive jsem vlastnil tez nejaky starsi PB) a naprosta spokojenost, v elektronickem formatu je jiz tolik knih, ze radeji ani nepocitam, kolik jsem za ne za ty tri roky utratil

kazdopadne je nanejvys vhodne knihy kupovat bez DRM a mimo platformu Wooky, tak budete mit vetsi jistotu, ze si knihy prectete i kdykoli v budoucnu a hlavne na jakemkoli zarizeni

vladceTyran
vladceTyran 15.06.2014 v 16:18

Ahoj, rozmýšlím se mezi pocketbookem a mezi kindlem...

pajonek
pajonek 15.06.2014 v 20:25

vládče, tady není co řešit ..............

...jsou tu dvě fora /nejméně

pobijecmuch
pobijecmuch 17.06.2014 v 12:45

PocketBook je levnější, je v CZ, podporuje více formátů, je možnost rozšířit o paměťovou kartu. Amazon Xindle je současná móda, ovládání pouze eng, je dražší.
Pro ženy do kabelky je v součastnosti nejvhodnější PocketBook Mini.
Koupí PocketBooku uděláš radost hlavně staršímu čtenáři, nad koupí Kindlu zaslintá každý adolescent.

Text příspěvku byl upraven 17.06.14 v 13:00

monika4651
monika4651 21.06.2014 v 19:04

Ahoj. Jaký máte obal na čtečku? Doteď jsem nosila čtečku v takovém látkovém pytlíčku, ale včera se mi přes něj trochu poškrábala, tak sháním něco odolnějšího. Zatím vítězí: http://www.napadite.cz/kindle-obaly/jahodove-kytky-1631



Vložit příspěvek